Aż 80 procent Polaków ma próchnicę - wynika z najnowszych danych Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Tymczasem, według rekomendacji Światowej Organizacja Zdrowia, dopuszczalny poziom próchnicy w populacji europejskiego kraju, to 20 procent.

Występowanie próchnicy można zróżnicować choćby pod względem wieku. Ten problem dotyczy dzieci i rośnie wraz z wiekiem. Dorośli Polacy mają trzy czwarte zębów wypełnionych próchnicą, mało kto próchnicy nie ma. Dzieci skarżą się na ból. Mały ubytek nie boli, rosnący zaczyna boleć. Konsekwencja jest taka, że dzieci nie chcą przychodzić do gabinetu stomatologa, bo to kojarzy im się z bólem. Na tym polega problem - podkreśla w rozmowie z RF FM profesor Marzena Dominiak, prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Stomatolodzy podkreślają, że problem zaczyna się, gdy pojawiają się pierwsze, jeszcze mleczne, zęby. Dzieci jedzą dużo kaszek, produktów przetworzonych, biszkoptów, ciasteczek, dzieci jedząc chętnie takie produkty nie są odporne na próchnicę ze względu na niepełną mineralizację. To rozpoczyna się bardzo szybko i trwa do ostatniego zęba - dodaje profesor Marzena Dominiak.

Sposób na próchnicę? 2x2x2

Stomatolodzy podpowiadają zasadę 2x2x2, która zmniejsza ryzyko próchnicy. Chodzi o mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie, przez co najmniej dwie minuty i dwie kontrole u lekarza-stomatologa w ciągu roku. Na te kontrole powinniśmy zgłaszać się nie tylko wtedy, gdy ząb nas boli. Dzięki temu wizyty w gabinecie dentysty nie będą nam się kojarzyć nieprzyjemnie, z bólem - podkreśla profesor Marzena Dominiak. Stomatolodzy zauważają, że problem najczęściej dotyczy "szóstek", które najszybciej wyrzynają się i są najczęściej zaniedbywane. 

Według lekarzy, wielu z nas nie wie, jak prawidłowo szczotkować zęby. Nie chodzi o szybkie szorowanie, to nie wystarczy. Problem jest od środka jamy ustnej i w przestrzeniach międzyzębowych, czasami zapominamy, że z boku też mamy zęby. Myjmy zęby z każdej strony: od policzka, od języka, zadbajmy o przestrzenie między zębami, a na koniec przepłukujmy jamę ustną specjalnym płynem. Warto mieć ze sobą gumę do żucia - wymienia szefowa Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. 

Wśród 20 procent osób, które nie mają próchnicy są osoby wyjątkowo świadome i mniej podatne na próchnicę, z mocniej zmineralizowanymi zębami. Wśród dzieci, problem jest największy między 6. a 12. rokiem życia. 

Dane Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego zaprezentowano przy okazji akcji "Dziel się Uśmiechem!", w ramach której, podobnie jak w ubiegłych latach, zajęcia edukacyjne na temat prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej dotrą do stu tysięcy uczniów szkół podstawowych w całej Polsce.

Opracowanie: