Uzależnienia od nowych mediów są szczególnie groźne dla małych dzieci. „W momencie kształtowania się układu nerwowego, rozwoju mózgu, dzieci poddawane bodźcom z mediów elektronicznych, nie będą w stanie rozwijać się prawidłowo” – przestrzega Halina Worwa-Szul, psycholog ze Szpitala św. Ludwika w Krakowie.
Można umożliwić dziecku korzystanie z urządzeń elektronicznych już w okresie 18-24 miesiąca życia, jednak pod pełną kontrolą rodziców i przez bardzo krótkie okresy czasu - zaledwie kilka minut dziennie - mówi w rozmowie z Ewą Kwaśny, psycholog Halina Worwa-Szul i dodaje, że dopiero w wieku 5-6 lat, dziecko może korzystać z nowych mediów maksymalnie do 2 godzin dziennie, ale zawsze pod nadzorem rodzica.
U uzależnionego dziecka pojawia się zwiększone napięcie w momencie, gdy odcinamy go od przedmiotu pożądania - reaguje ono agresją, krzykiem, gdy uniemożliwimy mu dostęp np. do internetu - tłumaczy psycholog ze Szpitala św. Ludwika w Krakowie.
O nałogu mówimy wtedy, gdy nie mamy możliwości rozładowania napięcia w inny sposób i tylko np. nowa para butów pozwoli nam zrelaksować się.
Uzależnić można się praktycznie od wszystkiego. Ekspertka cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" ostrzega, że zakupoholizm powoduje, że osoba uzależniona, która wydaje pieniądze na upragnione rzeczy, często się zadłuża, wpędzając siebie i rodzinę w kłopoty finansowe.
"Poczucie przymusu decyduje o uzależnieniu"
Po czym rozpoznać, czy moje dziecko bierze narkotyki, kiedy mówimy o pracoholizmie oraz gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia od hazardu. Między innymi takie pytania pojawiły się podczas wideoczatu z psychologiem Haliną Worwą-Szul.
To, czy nasze dziecko bierze narkotyki można rozpoznać po radykalnej zmianie jego zachowania - staje się rozdrażnione albo apatyczne, późno chodzi spać, miewa rozszerzone źrenice, zaczyna unikać kontaktu itd. Należy na bieżąco rozmawiać z dzieckiem, by wyłapać tego typu zmiany w jego zachowaniu - podkreśla psycholog.
Podczas wideoczatu, internauci zadawali też pytania dotyczące pracoholizmu. Jeżeli nasza praca stała się substytutem wszystkich innych atrakcyjnych aktywności w życiu i główną metodą do rozładowania napięcia, oznacza to zaburzenie równowagi pomiędzy pracą, a czasem wolnym - wyjaśnia ekspertka cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM".
Inne pytania na jakie odpowiadał nasz ekspert:
· Jak szybko rzucić palenie?
· Czy podjadanie czekolady w trakcie nauki może uzależnić?
· Czy częste kupowanie nowych ubrań zawsze wiąże się z zakupoholizmem?
Cały wideoczat jest dostępny tutaj: