Karmienie dziecka w chuście do noszenia może być niebezpieczne - przestrzega brytyjska organizacja National Childbirth Trust (NCT). Ostrzeżenie pojawiło się po tym, jak w Wielkiej Brytanii doszło do zadławienia sześciotygodniowego chłopca, który był karmiony piersią i trzymany w chuście do noszenia. Jego matka w tym czasie wykonywała inne czynności.

Nie należy karmić dziecka, trzymając je w chuście do noszenia i wykonując przy tym inne czynności, gdyż grozi to jego zadławieniem. Takie ostrzeżenie wystosowała brytyjska organizacja charytatywna National Childbirth Trust (NCT).

Eksperci NCT wyjaśniają, że w takiej pozycji niebezpieczne jest zarówno karmienie dziecka z butelki, jak i piersią. A najbardziej zagrożone są wcześniaki oraz noworodki do czwartego miesiąca życia, ponieważ ich drogi oddechowej łatwiej ulegają blokadzie.

Jak informuje BBC, News National Childbirth Trust opublikowała swój apel po tym, jak w Wielkiej Brytanii doszło do zadławienia sześciotygodniowego chłopca, który był karmiony piersią i trzymany w chuście do noszenia, a jego matka w tym czasie chodziła po mieszkaniu, wykonując inne czynności.

Podano, że chłopiec zbyt głęboko zsunął się w chuście do noszenia, a po pięciu minutach stracił przytomność. Ratownicy wykonali u niego resuscytację, przewieziono go do szpitala w ciężkim stanie, ale po trzech dniach zmarł.

Jak bezpiecznie używać chust do noszenia dzieci?

Chusty do noszenia dziecka stały się bardzo popularne, ale mało wciąż jest informacji o tym, jak bezpiecznie należy się nimi posługiwać - zauważa koroner Zachodniego Londynu Lydia Brown w raporcie dotyczącym tego, jak można zapobiegać niektórym zgonom (Prevention of Future Deaths Report).

NTC zaleca, żeby maluch trzymany był w chuście do noszenia w pozycji wyprostowanej. Należy też cały czas obserwować twarz dziecka, by upewnić się, że jego drogi oddechowe nie są w żaden sposób blokowane.

Brytyjska organizacja przywołuje też najczęstsze błędy popełniane przez rodziców. Na przykład szczęka dziecka nigdy nie może być przyciskana do piersi matki lub opiekuna, gdyż to może blokować jego drogi oddechowe.

Warto też pamiętać, że noworodki nie mają jeszcze rozwiniętych mięśni karku, mają też trudności z podnoszeniem główki. A niewłaściwa pozycja w chuście może spowodować poważne uszkodzenia jego głowy. W przypadku wcześniaków National Childbirth Trust zaleca, żeby najpierw skonsultować się z lekarzem, czy maluch może być już noszony w chuście.

Ogólnie używanie chusty do noszenia dziecka ma wiele zalet. Bezpośredni kontakt z matką lub opiekunem poprawia jego stan emocjonalny i psychiczny, sprzyja rozwojowi mowy i więzi społecznych oraz kamieniu naturalnemu, lepiej też reguluje okresy snu i czuwania.