U ponad tysiąca stu dzieci w Polsce rocznie wykrywany jest nowotwór. Właśnie choroby onkologiczne i hematologiczne wśród małych pacjentów są przewodnim tematem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Specjaliści zwracają uwagę, że czujność rodziców powinien wzbudzić przede wszystkim ból. To powinien być sygnał, by zgłosić się do lekarza i wykluczyć poważniejszą chorobę. Trzeba pójść do lekarza, zrobić badania rentgenowskie, USG i dopiero potem zdecydować się na fizjoterapię i rehabilitację. Jeżeli dziecko skarży się na ból, to się powtarza, boli cały czas ta sama noga, bądźmy na to uwrażliwieni, nie zwalajmy tego na intensywny wysiłek fizyczny, tylko to skontrolujmy - podkreśla w rozmowie z RMF FM hematolog i onkolog dziecięcy, ekspert kampanii "(P)okaż serce" profesor Anna Raciborska z Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Organizatorzy kampanii "(P)okaż serce" przypominają, że złośliwe nowotwory dziecięce są klasyfikowane jako choroby rzadkie i różnią się od tych występujących wśród dorosłych. Rocznie w Polsce rozpoznawane są u ok. 1100-1200 dzieci. Ich objawy często są niespecyficzne lub trudne do zdiagnozowania, dlatego warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę. Wyleczalność nowotworów dziecięcych szacuje się na ok. 70-80 proc., a im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większa jest szansa młodego pacjenta na powrót do zdrowia.
Nowe urządzenia do badań rentgenowskich, które są wykorzystywane właśnie do - zalecanych przez lekarzy - kontroli, będą kupione właśnie dzięki pieniądzom zebranym w czasie najbliższego weekendu, w czasie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Specjaliści podkreślają, że istnieje ponad 300 rodzajów nowotworów wieku dziecięcego, jednak najczęściej rozpoznawane są białaczki - nowotwory układu krwiotwórczego, a kolejno guzy mózgu.
"Neuroblastoma jest najczęściej występującym guzem litym zlokalizowanym poza ośrodkowym układem nerwowym (OUN). Inne nowotwory lite z lokalizacją poza OUN, jak m.in. poszczególne mięsaki czy guzy kości występują szczególnie rzadko. Nowotwory u dzieci rozwijają się szybciej niż u dorosłych, dlatego niezwykle istotna jest szybka diagnoza. W przypadku wystąpienia niespecyficznych objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu" - podpowiadają organizatorzy kampanii "(P)okaż serce".
Wśród objawów, na które warto zwrócić uwagę, o których mówią specjaliści, są gorączka, podwyższone parametry stanu zapalnego (w korelacji z dolegliwościami bólowymi narządu ruchu, nawracające lub utrzymujące się mimo leczenia antybiotykiem).
Są to też: powiększenie obwodu brzucha, zaburzenia oddawania moczu i stolca, niepoddające się leczeniu objawowemu infekcje np. utrzymujący się wyciek z ucha, uporczywy kaszel.
Lekarze podkreślają, że niepokój powinny wzbudzić też bóle kończyn, występujące z niewielkimi przerwami lub bez przerw czasowych, także w nocy, wymagające podawania leków przeciwbólowych, a także zaburzenia zarysu kończyny, często niezwiązane z urazem (guzy, wybrzuszenia).
TU ZNAJDZIESZ LISTĘ OŚRODKÓW ORAZ KLINIK, W KTÓRYCH MOŻNA DOSTAĆ WSPARCIE