W sezonie infekcji zimowych warto zadbać o wzmocnienie organizmu i dostarczać mu niezbędne składniki odżywcze. Zapotrzebowanie zmienia się w zależności od pory roku i temperatur, stąd – na przekór przyzwyczajeniom – warto modyfikować codzienne menu.

Produkty bogate w: witaminę C i cynk wzmocnią układ immunologiczny. Witaminę C zawierają przede wszystkim: owoce cytrusowe, jagody, kiwi, brokuły, papryka i pomidory. Natomiast cynk znajdziemy w takich produktach, jak rośliny strączkowe, pełne ziarna, owoce morza i drób - wyjaśniła w rozmowie z magazynem "Real Simple" dietetyczka Lena Bakovic.

Dietetycy polecają też włączenie do codziennego jadłospisu sorgo, którego ziarna są skarbnicą białka oraz cennych aminokwasów, takich jak fenyloalanina, tryptofan czy leucyna. Przygotowując na jego bazie posiłki - dostarczamy sobie energii i zwiększamy zdolność organizmu do ochrony przed patogenami. Zdaniem specjalistów sorgo jest idealne na sezon przeziębień i grypy, ponieważ jest źródłem 12 kluczowych składników odżywczych, w tym: cynku, selenu i miedzi - minerałów, które według badań wspierają odporność. Dania są treściwe, bogate w proteiny i błonnik. Warto dodawać ziarna do: zup, gulaszów czy porannej owsianki.

Eksperci: Rozgrzej się zimą!

Najlepiej rozgrzewać się od środka i idealnie sprawdzą się tutaj: zupa lub gulasz. Dodawaj do nich sezonowe warzywa korzeniowe, takie jak słodkie ziemniaki, dynia czy pasternak, które są bogate w witaminy A, E, C i K. Danie będzie jeszcze bardziej pożywne, gdy dodamy fasolę, gotowaną wołowinę lub kurczaka - podpowiada dietetyczka Rebecca Jaspan.

Specjaliści od żywienia radzą też, żeby pamiętać o produktach, które mają właściwości przeciwzapalne, jak: czosnek, imbir czy kurkuma. Ich regularne spożywanie zapobiega infekcjom, ale też pomaga organizmowi walczyć z bakteriami i wirusami już w czasie choroby.

Także zimą warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Nie odczuwamy takiego pragnienia jak latem, dlatego często zapominamy o piciu wody. Tymczasem ma ona także znaczenie choćby dla prawidłowego trawienia czy utrzymania odpowiedniej temperatury ciała.

Zawsze ważna jest regularność w spożywaniu posiłków. Rezygnując z jedzenia w niektórych porach dnia - narażamy się na osłabienie i nagłe wahania poziomu cukru we krwi. Później z kolei - chcąc nadrobić - przejadamy się.