"Może się zdarzyć, że ktoś pomyli zapach owocu z zapachem palonego drewna. Mogą nawet wystąpić złudzenia węchowe i utrata zdolności do rozpoznawania dobrze znanych nam już zapachów" – mówi ekspert portalu "Twoje Zdrowie" laryngolog Piotr Łach. W swoim artykule wyjaśnia, co przyczynia się do wystąpienia zaburzeń węchowych i po czym je poznać.

Osoby borykające się z zaburzeniami węchu nie są w stanie prawidłowo odczuwać bodźców zapachowych. Zaburzenia węchu dzieli się ze względu na jakość zaburzenia i ilość.

W pierwszym przypadku wyróżnia się kokosomię polegającą na odczuwaniu nieprzyjemnych zapachów, pseudosomię związaną z błędnym odczuwaniem zapachu, fantosomię, której towarzyszą omamy zapachowe oraz angosomię związaną z utratą zdolności do rozpoznawania zapachu.

Jeśli chodzi o zaburzenia węchu ilościowe, to wyróżnia się anosmomię będącą całkowitą utratą węchu, hiposomię zawiązaną z osłabieniem węchu i hipersomię oznaczającą nadwrażliwość węchu.

Przyczyny zaburzeń węchu

Przyczyn wystąpienia zaburzeń węchu jest wiele. Za powstanie zaburzeń węchu jakościowych odpowiadają najczęściej zaburzenia układu nerwowego. Ma to miejsce przede wszystkim na skutek zajścia zmian w korze mózgowej czy też uszkodzeń w obrębie układu limbicznego odpowiedzialnego za zmysł powonienia.

Do wystąpienia zaburzeń węchu może dojść na skutek podrażnienia ciała migdałowatego, nadchodzącego ataku epilepsji, choroby Alzheimera czy schizofrenii.

Jeśli chodzi zaś o zaburzenia węchu ilościowe, to przyczyną mogą być zaburzenia typu przewodzenia (zapalenie zatok przynosowych, alergiczny nieżyt nosa, nieżyt nosa, polipy nosa, skrzywienie przegrody nosowej, przerost małżowin nosowych, guzy nosa i nosogardła) lub zaburzenia neuronu zapachowego (urazy czaszki, guzy płata czołowego, przewlekły zanikowy nieżyt nosa, tętniak tętnicy przedniej mózgu, ekspozycja na toksyny/pyły/gazy doprowadzające do uszkodzenia receptorów węchowych, presbyosmia).

Do wystąpienia zaburzeń węchu może dojść na skutek przyjmowania niektórych leków, padaczki lub stosowania past do zębów zawierających lauryn sodu czy też żelu donosowego z glukonianem cynku.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza i w jaki sposób diagnozuje się zaburzenie węchu?

Jeśli zaburzenia węchu nie są związane z katarem na skutek przeziębienia czy jakiejś infekcji, to należy niezwłocznie udać się do lekarza w celu postawienia prawidłowej diagnozy i ustalenia pierwotnej przyczyny tej dolegliwości. Czasami już sam wywiad lekarski jest wystający do ustalenia rozpoznania, a w razie wątpliwości przeprowadza się badania obrazowe.

W przypadku zaburzeń węchu wykonuje się tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Zaburzenia węchu leczy się w zależności od ich rodzaju, dlatego też tak ważne jest znalezienie pierwotnej przyczyny ich powstania. Tym bardziej, że brak czy też osłabienie węchu powodują utratę przyjemności i chęci jedzenia, co z kolei może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń w odżywianiu i redukcji masy ciała.

Opracowanie: