Eksponując się na słońce należy pamiętać, że jest ono równocześnie naszym przyjacielem jak i wrogiem. Jak długo można wystawiać się na słońce bez szkody dla zdrowia?

Pod wpływem promieniowania słonecznego w organizmie dochodzi do syntezy tak ważnej dla naszego zdrowia witaminy D3. Odpowiada ona nie tylko za prawidłową mineralizację kości. Coraz częściej uważa się, iż jej niedobór wpływa także na spadek odporności oraz występowanie innych chorób.

Należy jednak pamiętać, iż wystarczy 10 minut ekspozycji na słońce aby wysyntetyzować dzienną dawkę witaminy D3. Słońce to także przyjaciel osób z atopowym zapaleniem skóry czy też łuszczycą, gdyż w większości przypadków pod wpływem jego promieni zmiany skórne ulegają redukcji. Nie od dziś wiadomo także iż jego brak sprzyja występowaniu depresji.

Dermatolog dr Joanna Sułowicz, podkreśla, że z drugiej strony należy pamiętać, iż pod wpływem ekspozycji na słońce dochodzi do uszkodzenia komórek skóry.

Cytat

Opalanie sprzyja szybszemu starzeniu się skóry oraz występowaniu zmian nowotworowych, w tym tak groźnego czerniaka. Ponadto słońce może powodować zaostrzenie zmian skórnych w przebiegu takich chorób jak trądzik różowaty czy też toczeń

Chcąc więc bezpiecznie korzystać ze słońca należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak :

  • karnacja
  • szerokość geograficzna
  • pora roku
  • pogoda
  • powierzchnia skóry eksponowana na słońce
  • wiek
  • stosowanie kosmetyków, np. kremy z filtrem

Dermatolog radzi, aby wystawiając się na słońce przede wszystkim zapobiegać występowaniu tak groźnych dla zdrowia oparzeń słonecznych. Wskazane jest unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach 11-15. Zaleca się również stosowanie kremów z filtrem. Osoby o jasnej karnacji oraz dzieci powinny używać faktora SFP +50. Należy jednak pamiętać, iż celem odpowiedniej ochrony aplikację kremu należy powtarzać co 2 godziny, a także po każdej kąpieli w wodzie. Pamiętajmy również, że szyby czy tkaniny nie chronią nas przed promieniowaniem UV, ponieważ przenika ono przez nie.

Przebywając na słońcu należy więc zachować ostrożność i pamiętać o jego karcynogennym charakterze. Bezpieczny czas ekspozycji jest indywidualny i uzależniony wspomnianymi wcześniej czynnikami.  Zachowując jednak zdrowy rozsądek i środki ostrożności można cieszyć się z jego dobrodziejstw. 

Informacje o ekspercie

Dr n. med. Joanna Sułowicz - specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej. Obecnie związana jest z krakowskim Wojskowym Szpitalem Klinicznym oraz SCM estetic w Krakowie. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.