Dane dotyczące szczepień przeciwko Covid-19 amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) sugerują, że u seniorów zaszczepionych biwalentną szczepionką Pfizera stwierdzono więcej przypadków udaru mózgu. Nie ma jednak pewności, czy między jednym a drugim istnieje związek przyczynowy.

Biwalentną, czyli dwuskładnikową szczepionkę koncernu farmaceutycznego Pfizera oraz niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech w technologii mRNA wprowadzono, by lepiej chroniła przed nowymi subwariantami wirusa SARS-CoV-2, którymi są Omikron BA4 oraz BA5. 

Stosowana jest ona jako tzw. booster, czyli preparat przypominający, podawany po szczepieniu zasadniczym stosowany w dwóch dawkach. W tym przypadku wykorzystuje się szczepionkę w wersji wcześniejszej, używanej od początku 2021 r.

Z wstępnych danych CDC (zgromadzonych w ramach Vaccine Safty DetaLink) wynika, że w grupie osób w wieku co najmniej 65 lat zaszczepionych dwuskładnikową szczepionką Pfizera, w okresie 21 dni po jej podaniu stwierdzono więcej przypadków niedokrwiennego udaru mózgu. Z tego jednak nie wynika jeszcze, że u niektórych seniorów preparat może zwiększać ryzyko udaru mózgu.

Jak na razie stwierdzono jedynie, że zachorowań u ludzi starszych jest więcej niż u w grupie osób w wieku 22-44 lat, również zaszczepionych tym samym preparatem. 

Dowodów nie ma

U seniorów częściej występują udary mózgu, podobnie jak inne schorzenia, aniżeli u osób w średnim wieku i młodszych. Danych tych, przedstawionych również amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), nie można jednak bagatelizować. Wymagają dalszych obserwacji i analiz. 

Pfizer wraz z firmą BioNTech zapewniają w opublikowanym oświadczeniu, że wiedzą o doniesieniach sugerujących potencjalne występowanie udarów mózgu po podaniu szczepionki dwuskładnikowej przeciwko Covid-19 wśród osób w wieku co najmniej 65 lat. Zaznacza się, że nic na razie nie wskazuje na występowanie związku przyczynowego między szczepionką, a niedokrwiennymi udarami mózgu u seniorów.

Z danych przedstawionych przez CDC wynika, że wśród 550 tys. osób w wieku co najmniej 65 lat, które zaszczepiono preparatem dwuskładnikowym Pfizera, udar mózgu w okresie trzech tygodniu po jego podaniu stwierdzono u 130 osób. W żadnym z przypadków nie doszło do śmierci. 

FDA zawraca uwagę, że jeśli chodzi o podobną szczepionkę w technologii mRNA innej amerykańskiej firmy Moderna nie zauważono wzrostu przypadków udarów mózgu po zaszczepieniu. 

Wymaga to dalszych badań, jednak rekomendacje dotyczące tych szczepień nie zostają zmienione - zaznacza amerykańska Agencja Żywności i Leków.