Serce jest dla naszego ciała jak dobrze działający silnik w samochodzie. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni styl życia i świadomość na temat stanu swojego serca.

Zdjęcie ilustracyjne /Barbara Zielińska /RMF FM

Twoje serce może być starsze od Ciebie

Kondycja naszego serca jest uzależniona od wielu czynników. Przez nieodpowiedni tryb życia możemy znacząco "postarzeć" nasze serce w stosunku do naszego wieku. Badanie NATPOL, przeprowadzone w 2011 roku wskazuje, że serce przeciętnego Polaka jest od niego starsze o 8-9 lat. Serce mężczyzny zaczyna starzeć się około 30. roku życia, ale u Polaków 40-letnich, jest już starsze o 5 lat. U kobiet takie starzenie przebiega później, ale jest bardziej gwałtowne. W wieku 30 lat Polki mają serce mniej więcej zgodne z ze swoją metryką, ale już 40-letnie kobiety mają serce starsze o około 10 lat. Nie jesteśmy wyjątkiem na świecie, gdyż choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną śmierci. W naszym kraju takie schorzenia powodują 45 procent zgonów. Najwięcej z nich to zawały serca i udary mózgu.

Czym ryzykujemy

Wszyscy jesteśmy narażeni na choroby serca, ale szczególnie powinny pilnować się osoby z nadwagą i ci, którzy prowadzą mało aktywny styl życia. Szczególną grupą ryzyka są mężczyźni, gdyż jak pokazują badania, aż 25 procent mężczyzn w Polsce jest otyłych. Ryzyko zachorowania na choroby serca zwiększa też palenie papierosów. Powinny uważać osoby po 40. roku życia u których w rodzinie zdarzały się przypadki zachorowań na serce. Uważni powinni tez być chorzy na cukrzyce i nadciśnienie. Według ekspertów na tę ostatnią choruje aż 32 procent Polaków, a 3 miliony z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

O serce można dbać na co dzień

Dbałość o serce nie wymaga jakiś szczególnych praktyk. O swój ‘silnik" możemy dbać na co dzień. Bardzo ważny jest aktywny sposób spędzania czasu. Jeżeli mamy siedzącą pracę, warto w wolnym czasie wybrać się na świeże powietrze. Nie musimy wyczynowo uprawiać sportu. Wystarczy dłuższy spacer, czy przejażdżka na rowerze.

Bardzo ważną rolę w dbaniu o swoje serce pełni odpowiednia dieta. Powinniśmy unikać produktów przetworzonych, ze względu na wysoką zawartość soli i tłuszczów.  W swojej kuchni powinniśmy używać jak najwięcej warzyw  i owoców. Możemy też włączyć do naszej diety produkty roślinne, płatki owsiane i kasze pełnoziarniste. Powinniśmy unikać produktów, które mają wysoką zawartość tłuszczu: sery żółte, tłuste mięso, sery pleśniowe, parówki, kiełbasy.

Serce możemy zbadać sami

Poza typowymi badaniami serca, takimi jak EKG, możemy sami kontrolować stan swojego serca. Warto znać swoje zwykłe ciśnienie i regularnie je mierzyć. Od czasu do czasu wskazana jest wizyta u kardiologa, żeby dokładnie przebadać swoje serce.