W cyklu Twoje Zdrowie odwiedziliśmy Warmińsko-Mazurskie Centrum Chorób Płuc w Olsztynie. To powstała z początkiem roku placówka, która jako jedyna w regionie zapewnia kompleksową diagnozę schorzeń układu oddechowego i leczenie.

Statystyki pokazują, że województwo warmińsko-mazurskie ma jeden z najgorszych wskaźników zachorowań i zgonów z powodu nowotworu płuc. Niestety często lekceważymy sygnały, które wysyła nam sam organizm - mówią lekarze pulmonolodzy. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Kaszel i powiązana z tym duszność. Jeżeli w czasie oddychania słyszymy świst albo inne dźwięki, których wcześniej nie było, to jest to znak, żeby zgłosić się do pulmonologa. Pacjentów mamy w różnym wieku, ale przeważa przedział 50-70 lat - mówi dr Magdalena Zakrzewska, koordynator oddziału pulmonologiczno-alergicznego w Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjenci? Sztandarową chorobą jest astma oskrzelowa, czyli napadowe zaburzenia oddychania, napadowy kaszel, świsty, duszności, które wymagają odpowiedniego leczenia. Do tego przewlekła obturacyjna choroba płuc, która jest chorobą bardzo interdyscyplinarną, którą zajmują się nie tylko alergolodzy, ale również pulmonolodzy. Na tę chorobę wpływ ma m.in. fakt, że oddychamy złym powietrzem, czyli po prostu smogiem.

Smog, jak podkreślają specjaliści, jest bardzo groźny dla naszego zdrowia, a nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Proszę sobie wyobrazić, że oddychamy brudnym powietrzem, w którym zawieszone są nie tylko trujące z natury cząsteczki, ale też uszkadzające powierzchnię naszych dróg oddechowych. Te cząsteczki osadzają się w płucach i niszczą strukturę nabłonka. Jeżeli są to alergeny albo cząstki aktywne biologiczne mogą powodować zapalenia, a nawet do procesu nowotworowego włącznie. To czym oddychamy jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Oddychając wchłaniamy wszystko, co jest w powietrzu - wyjaśnia dr Zakrzewska.

W Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc można też odczulić się m.in. na alergię na owady, alergie spożywcze, czy na leki. Jak to wygląda? Odczulanie to cały proces - proces szczepienia. Polega on na wielokrotnym podawaniu alergenu poprzez właśnie szczepienie. Ten proces, wielokrotnie powtarzany ma na celu nauczyć nasz układ odpornościowy tolerancji. W efekcie, gdy nasz organizm spotka alergen, na który wytworzył sobie uczulenie, ma nie reagować. Alergen jest więc lekiem podawanym w odpowiednich dawkach, systematycznie i w odpowiednim schemacie - mówi koordynator oddziału pulmonologiczno-alergicznego.

Czy świadomość dbania o płuca rośnie? Widzę sygnały, że tak jest. Dobrym zjawiskiem jest fakt, że palacze wstydzą się, że palą. Wolą się do tego nie przyznawać albo palić po kryjomu. Teraz jest tak, że nie jest się na topie, jak się pali. To stało się passe, jest źle widziane. Poza tym zaczynamy dbać o nasze powietrze, ale niestety widać jeszcze, co leci z niektórych kominów - mówi dr Zakrzewska.

Opracowanie: