Niedosłuch lub szumy uszne. To mogą być objawy otosklerozy. Nieleczona choroba, może prowadzić do całkowitej utraty słuchu. Powoduje ją uszkodzenie jednej z kosteczek słuchowych.
Otoskleroza to wciąż mało znane schorzenie - niewiele osób wie, którego zmysłu dotyczy ta choroba. Jej nazwa kojarzy się ze sklerozą, czyli zaburzeniami pamięci, jednak te schorzenia nie mają ze sobą wiele wspólnego.
Otoskleroza to choroba ucha środkowego, a dokładnie kosteczek słuchowych, która dotyka szczególnie jedną z nich - strzemiączko. Cechą charakterystyczną jest nadmierny rozrost tkanki kostnej w obrębie kosteczki słuchowej i unieruchomienia jej podstawy, co upośledza słuch.
Aby poprawnie słyszeć, kosteczki muszą mieć zdolność poruszania się w odpowiedzi na fale dźwiękowe. Kosteczki odbierają bowiem i wzmacniają drgania pochodzące z błony bębenkowej oraz przenoszą je do ucha wewnętrznego.
Otoskleroza może być przyczyną powstawania szumów usznych, niedosłuchu, czy zawrotów głowy. Nieleczona, może prowadzić do całkowitej głuchoty.
Interwencja chirurgiczna jest popularną i bardzo skuteczną metodą leczenia, jednak jej powodzenie jest silnie uzależnione od umiejętności i doświadczenia chirurga.
Intensywnie prowadzone badania nie wyjaśniają dokładnych przyczyn występowania tej choroby, choć specjaliści mówią o dużej roli czynników środowiskowych i genetycznych. Najczęściej wśród przyczyn otosklerozy wymienia się skłonność dziedziczną, przebyte infekcje wirusowe oraz zaburzenia o podłożu immunologicznym, czy hormonalnym.
Otosklerozę rozpoznaje się zazwyczaj u osób między 20 a 40 rokiem życia, mogą jednak cierpieć na nią również mali pacjenci. Dotyka zazwyczaj kobiety w okresie zmian hormonalnych, np. po wystąpieniu pierwszej miesiączki, podczas ciąży lub karmienia piersią, po menopauzie.
Leczeniem z wyboru otosklerozy jest zabieg operacyjny - stapedotomia. Polega on na zastąpieniu nieruchomego strzemiączka przez protezkę. Wykonuje się go przez przewód słuchowy zewnętrzny, co minimalizuje ryzyko pozostawienia śladów, czy blizn. Dzięki zastąpieniu nieruchomej kosteczki słuchowej za pomocą protezki, zostaje przywrócona odpowiednia ruchomość łańcucha kosteczek słuchowych: skutkuje to lepszym przewodnictwem dźwięków. Protezki są najczęściej wykonane z tytanu, teflonu lub metali szlachetnych i są całkowicie bezpieczne dla organizmu pacjenta.
Leczenie operacyjne jest najskuteczniejszą formą terapii w otosklerozie, zarówno wśród grupy wiekowej 30 i 40-latków, jak i wśród młodszych pacjentów. Nie jest znana żadna skuteczna metoda farmakologicznego leczenia tego schorzenia.
(mc/materiały prasowe)