Wirus może doprowadzić nie tylko do uszkodzenia czy dysfunkcji płuc, lecz także nerek, mózgu czy serca. Wciąż jednak należy pamiętać, że nie u każdego zakażonego SARS-CoV-2, dochodzi do rozwoju COVID-19. Wirus jest groźny zwłaszcza dla osób z chorobami współistniejącymi.

zdj. ilustracyjne /Grafika RMF FM

U niektórych pacjentów zainfekowanych SARS-CoV-2 dochodzi do gwałtownego rozwoju choroby i zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Poziom tlenu w ich krwi spada, wymagają podłączenia do respiratora. 

Wiele wskazuje, że wirus może atakować również serce i naczynia krwionośne. Część zakażonych doświadczała objawów wskazujących na zawał serca. U innych tworzyły się skrzepy prowadzące do niewydolności sercowo-naczyniowej, a nawet udarów.

Wywoływana przez koronawirusa choroba COVID-19 jest bardzo niebezpieczna dla osób z nadciśnieniem czy miażdżycą. Mają one bowiem wiele naczyń krwionośnych uszkodzonych lub znajdujących się w permanentnym stanie zapalnym - u nich powstanie skrzepu jest bardziej prawdopodobne, co jeszcze pogłębia infekcja.  

źródło: zdrowie.pap.pl