Zapach ciała może być spowodowany wieloma czynnikami, takimi jak ćwiczenia fizyczne lub upalna pogoda, ale może również sygnalizować problemy zdrowotne.

Gdy zapach ciała zaczyna znacznie wpływać na Twoje życie, ważne jest, aby upewnić się, że nie jest to sygnał wysyłany przez organizm, świadczący o rozwoju określonych chorób.

Cukrzyca

Okazuje się, że ciało może się pocić, gdy komórki są pozbawione energii z glukozy, zamiast tego zaczynają spalać tłuszcz.

Ten proces spalania tłuszczu tworzy produkt uboczny zwany ketonami, który jest rodzajem kwasu wytwarzanego przez wątrobę.

Ketony mają tendencję do wydzielania zapachu podobnego do acetonu, który jest wyczuwalny przez oddech człowieka.

Choroba wątroby

Ciężka postać choroby wątroby, znana jako foetor hepaticus, może powodować nieprzyjemny zapach.

Mówi się, że ten zapach jest podobny do słodkiego i stęchłego zapachu wyczuwalnego zarówno w oddechu, jak i w moczu człowieka.

Choroba nerek

Czasami zapach ciała może być oznaką choroby nerek, co oznacza, że ​nerki są uszkodzone i nie są w stanie filtrować krwi w odpowiedni sposób — informuje Medical News Today.

Choroba nerek sprawia, że substancje chemiczne w moczu stają się skoncentrowane i wywołują zapach przypominający amoniak.

Dysfunkcja nerek może również powodować wysoki poziom bakterii i białka w moczu, co przyczynia się do nieprzyjemnego zapachu amoniaku.

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące nieprawidłowego zapachu ciała, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym.

Źródło: Daily Mail