Kurkuma to inaczej żółty imbir, ma silny, korzenny, gorzkawy smak. Jej głównym, aktywnym składnikiem jest kurkumina, która nadaje tej przyprawie żółtawy kolor. To właśnie ona ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, ale też wiele innych - podaje portal divinitynutra.com.

Na przestrzeni dziejów nasi przodkowie wykorzystywali liczne zioła i przyprawy nie tylko do gotowania, ale także ze względu na ich potężne właściwości lecznicze. Wśród nich wysoką pozycję ma właśnie kurkuma. To najlepiej przebadany suplement diety we współczesnej medycynie naturalnej. Sproszkowany korzeń kurkumy pochodzi z rośliny Curcuma longa, gatunku imbiru pochodzącego z Azji Południowo-Wschodniej. Zawarte w nim kurkuminoidy mają silne działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające z szeroką gamą zastosowań i korzyści oraz bardzo nielicznymi skutkami ubocznymi.

Jakie są korzyści zdrowotne kurkumy i kurkuminy?

1. Pomaga w zapaleniu i bólu stawów

Jednym z najczęstszych zastosowań ekstraktu z kurkumy jest zwalczanie dyskomfortu związanego z bólem i zapaleniem stawów. Ciężkie objawy takiego zapalenia obejmują ograniczony zakres ruchu, sztywność stawów, nadmierny obrzęk i brak ruchomości. Objawy te mogą się z czasem nasilać, powodując trwałe uszkodzenia, jeśli nie są leczone. Badania pokazują, że kurkumina hamuje wiele mediatorów stanu zapalnego związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów i rozwojem choroby zwyrodnieniowej stawów

2. Skuteczna w zwalczaniu bólu pleców

Często przewlekły ból pleców może wynikać z innych schorzeń: w tym rwy kulszowej, przepukliny dysków lub problemów z kręgosłupem. Chociaż kurkuma nie jest bezpośrednim lekarstwem na te schorzenia, wykazuje potencjał w radzeniu sobie z bólem górnej i dolnej części pleców poprzez ukierunkowanie na stan zapalny i zmniejszenie uszkodzeń spowodowanych przez wolne rodniki.

3. Wspomaga odchudzanie

Otyłość może prowadzić do kilku różnych problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, choroby serca, udar mózgu i inne. Jeśli jesteś zdrową osobą, utrata wagi może być całkiem prosta. Jednakże, jeśli masz wcześniej istniejące zaburzenie metaboliczne, sprawy mogą być nieco bardziej skomplikowane.

Kilka badań wykazało, że kurkumina korzystnie wpływa na zaburzenia metaboliczne, pomagając ustabilizować metabolizm i kontrolować wagęKurkuma zwiększa wrażliwość na insulinę, reguluje metabolizm lipidów, hamując wiele procesów odpowiedzialnych za wzrost tkanki tłuszczowej.

4. Poprawia stan skóry

Skóra chroni nas przed szkodliwymi drobnoustrojami i reguluje wewnętrzną temperaturę ciała. Czasami mogą pojawić się niepożądane schorzenia, które wymagają leczenia, takie jak przewlekły trądzik, egzema i łuszczyca.

Naukowcy potwierdzili, że kurkumina zmniejsza stres oksydacyjny związany ze stanami zapalnymi skóry. Kurkuma zwiększa również syntezę kolagenu i znacznie przyspiesza naprawę tkanek.

5. Przeciwdziała zakrzepom krwi

Suplementy kurkuminy wykazały potencjał jako antykoagulant (rozrzedzający krew). Ekstrakt z kurkumy wpływa na kilka etapów procesu krzepnięcia, w tym zakrzepicę (miejscowe krzepnięcie krwi) i hemostazę (zatrzymanie przepływu krwi). Jednak należy przeprowadzić więcej badań na ludziach, aby potwierdzić tę skuteczność.

Pomaga w walce z chorobami przewlekłymi

Silne właściwości przeciwutleniające mogą być jedną z najważniejszych korzyści kurkumy. Kurkumina wykazała zdolność do wzmacniania funkcji układu odpornościowego i ochrony przed chorobami poprzez bezpośrednie hamowanie uszkodzeń komórek przez wolne rodniki i zmniejszanie stresu oksydacyjnego

 • Nowotwory. Naukowcy przeprowadzili liczne badania nad potencjałem kurkumy jako leczenia uzupełniającego u pacjentów z rakiem. Odkryli, że kurkumina może selektywnie celować w komórki rakowe i hamować inicjację i wzrost guza. Kurkuma pomaga również zmniejszyć stan zapalny i ból po chemioterapii.
 • Cukrzyca. Jeśli próbujesz obniżyć poziom cukru we krwi lub zapobiegać cukrzycy, może pomóc kurkuma. Kilka badań wykazało potencjał kurkuminy u pacjentów z cukrzycą typu 1 lub typu 2. Wydaje się, że kurkumina ma działanie zarówno uwrażliwiające na insulinę, jak i obniżające poziom glukozy, jednocześnie poprawiając regulację glikemii.
 • Wysokie ciśnienie krwi. Stabilizacja ciśnienia krwi i zapobieganie nadciśnieniu to jedno z najczęstszych zastosowań kurkumy. Kurkumina wykazała zdolność do poprawy funkcji śródbłonka naczyniowego, modulatora ciśnienia krwi, które spada wraz z wiekiem.

 • Choroba Alzheimera i demencja. Badania pokazują, że doustny suplement kurkumy może być jednym z najlepszych sposobów zapobiegania demencji i chorobie Alzheimera. Kurkuminoidy mogą pomóc zmniejszyć odkładanie się płytek beta-amyloidowych w mózgu i zmniejszyć stan zapalny układu nerwowego.
 • Reguluje poziom cholesterolu. W pewnych warunkach badania kliniczne wykazały, że kurkuma może pomóc obniżyć poziom trójglicerydów i cholesterolu. Aktualne dowody sugerują, że kurkumina może być korzystna, jeśli jesteś otyły, masz cukrzycę lub inną przewlekłą chorobę wpływającą na profil lipidowy krwi.
 • Działa przeciwgrzybiczo. Wiemy, że podstawowe korzyści zdrowotne kurkumy obejmują jej działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające. Aktualne dowody sugerują, że kurkumina ma również właściwości przeciwgrzybicze. Wiele testów wykazało, że kurkuma może zmniejszać i zwalczać infekcje grzybicze.
 • Zespół jelita drażliwego (IBS). Proszek kurkuminy wykazał potencjał w zmniejszaniu nasilenia IBS i ograniczaniu objawów, takich jak ból brzucha, wzdęcia i zaparcia.
 • Wzmacnia mózg. Poprawa ogólnego stanu zdrowia psychicznego i funkcji poznawczych jest jednym z najpopularniejszych zastosowań kurkumy. Badania pokazują, że kurkumina zwiększa syntezę DHA, która ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu. Przeciwutleniacze mogą również poprawiać funkcje poznawcze i zwiększać neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń synaptycznych.
 • Zmniejsza niepokój i depresję. Kilka badań klinicznych wykazało, że ekstrakt z kurkumy może wpływać na równowagę neuroprzekaźników w mózgu. Wydaje się, że kurkumina ma działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, dzięki swojej zdolności do modulowania poziomu serotoniny i dopaminy. Dlatego może być dobrym leczeniem uzupełniającym depresję.

 • Pomoc w detoksykacji wątroby. Kilka prób wykazało zdolność kurkuminy do ograniczania szkód wyrządzanych wątrobie przez szkodliwe substancje poprzez przerywanie szlaków zapalnych. Kurkuma stymuluje również produkcję i uwalnianie żółci z pęcherzyka żółciowego, pomagając wyeliminować niepożądane odpady z organizmu.
 • Pomaga w bólach głowy i migrenach. Ogromny ból i dyskomfort może wynikać z wielu czynników, takich jak stres, zmęczenie, niewystarczający sen, stany zapalne, słaba postawa, napięcie szyi i kilka innych przyczyn. Korzyści kurkuminy, które wykazały największy potencjał w leczeniu bólów głowy i migren, to jej właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Dokładne mechanizmy nie są znane, ale wydaje się, że kurkuma może zmniejszać ból związany ze stanem zapalnym i bezpośrednio hamować stres oksydacyjny w organizmie.
 • W prawie każdym badaniu ekstrakt z korzenia kurkumy wykazał, że jest zarówno skuteczny, dobrze tolerowany w wyższych dawkach, jak i pozbawiony niepożądanych skutków ubocznych. Jeśli zastanawiasz się nad dodaniem kurkumy do swojego schematu, zawsze najpierw skonsultuj się z lekarzem lub lekarzem pierwszego kontaktu. Ważne jest, aby upewnić się, że żaden suplement diety, który przyjmujesz, nie koliduje z żadnymi wcześniej stosowanymi lekami.