Regularne picie wody to jedna z najważniejszych zasad zdrowych wakacji. W cyklu "Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM" mówimy dzisiaj o tym, jak w praktyce stosować takie zalecenia.

Zobacz również:

Specjaliści proponują konkretny wzór, który pokazuje, ile wody dziennie warto wypijać, by nasz organizm był w dobrej formie. Pamiętajmy, że lato to czas wysokiej temperatury i nasłonecznienia. Szczególnie seniorom warto przypominać o odpowiednim nawodnieniu. Nasz organizm potrzebuje 30 mililitrów wody na kilogram masy ciała. To oznacza, że osoba, która waży około 70 kilogramów, potrzebuje dziennie nieco ponad 2 litrów płynów. Jeśli ktoś ciężko pracuje na działce, bo pracuje fizycznie lub kosi trawnik, liczba tych płynów powinna być większa. W tę dawkę płynów wliczamy też płyny zawarte w pokarmach, w owocach - podkreśla w rozmowie z RMF FM prof. Tomasz Targowski, krajowy konsultant w dziedzinie geriatrii z Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.

"Lato to czas walki z niedoborami witaminy D"

Pamiętajmy w czasie wakacji o tym, by na wyjazd urlopowy zabrać leki, które przyjmujemy przewlekle. Sezon wiosenno-letni to także sezon pylenia alergenów. Zarówno osoby starsze, jak i młodsze, mogą stracić dużą część radości z wakacji, jeśli nie leczą alergii - dodaje prof. Targowski.

Lekarze zwracają też uwagę, że w polskim społeczeństwie jest duży niedobór witaminy D. Ta witamina może być syntezowana pod wpływem słońca. Wiosna i lato to najlepszy czas na wyrównywanie niedoborów witaminy D w naszym organizmie. Bardzo ważna jest suplementacja. Polskie rekomendacje z 2023 roku są takie, że osoby między 19. a 65. rokiem życia, mogą nie suplementować witaminy D w okresie od maja do października pod warunkiem, że przynajmniej pół godziny dziennie spędzają na słońcu, w godzinach między 10.00 a 15.00, z odkrytymi nogami i rękami. To dobry czas, by walczyć z niedoborami witaminy D, a te niedobory dotyczą ponad 90 procent Polaków - zwraca uwagę prof. Targowski.

Opracowanie: