Dźwigamy na nim wszystko: fizyczne kilogramy, ale też ciężary psychiczne, bo - jak podkreślają specjaliści - stres ma ogromny wpływ na jego kondycję. Kręgosłup nie ma lekko też na wakacjach - siedzimy pochyleni, dźwigamy bagaże. Tymczasem, tylko wtedy gdy odpoczywa całe ciało - możemy uważać urlop za udany.
Wakacje to czas na odpoczynek psychiczny i fizyczny, ale najbardziej zaniedbany wydaje się być kręgosłup. Nawet, jeżeli potrafimy wylogować się z obowiązków zawodowych i odpoczywa głowa - to trudno opanować nawyk przeglądania internetu. Pochylony nad urządzeniem człowiek, z wygiętą szyją - to częsty obrazek na plaży czy przy basenie, który z przerażeniem obserwują ortopedzi.
To jest niestety plaga jeśli chodzi o kręgosłup. Telefony od których jesteśmy uzależnieni, bardzo źle wpływają na nasz kręgosłup. I taka pozycja siedząca jest pozycją niefizjologiczną. To jest pozycja, do której człowiek - jako gatunek - nie jest przystosowany - mówi dla Portalu Twoje Zdrowie RMF24, lek. Mateusz Kaczmarczyk, ortopeda z Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.
Warto jak najczęściej odkładać telefon, wyprostować się, porozglądać, podziwiać przyrodę lub piękno danego miejsca i pospacerować. Człowiek pochylony i wyciągnięta ręka z telefonem - to wszystko jest groźne dla kręgosłupa, bo powoduje, że zaburza się jego naturalna krzywizna.
Do tego mogą dojść przykurcze mięśniowe, co powoduje dolegliwości bólowe, które nasilają stres. Stres nasila procesy chorobowe w kręgosłupie - co powoduje, że zamiast odpoczywać na wakacjach, to my się tylko męczymy - zaznacza specjalista.
Myślimy, że jak jest szum fal, basen słońce - to jest też odpoczynek, ale nie odpoczywamy w pełni.
Nam się może wydawać, że odpoczniemy psychicznie od pracy, od natłoku obowiązków, od życia codziennego - a wracamy zmęczeni, z bólem pleców i bez motywacji do pracy - przypomina ortopeda.
Zamiast siedzieć pół dnia z telefonem - a są osoby, które w czasie urlopu spędzają też czas przed komputerem - zdecydowanie warto iść na spacer, albo jeszcze lepiej popływać w basenie. Bardzo ważny jest też siedmio, ośmiogodzinny sen, bo kręgosłup - tak jak całe ciało - potrzebuje odpoczynku.
Zmiana scenerii pomaga, bo pozwala odstresować się i nabrać dystansu. Nie siedźmy i nie leżmy na plaży cały dzień. Kręgosłup jest częścią układu ruchu, więc wymaga ruchu.
Natomiast, jeżeli już siedzimy to starajmy się robić to prawidłowo, mając kolana i biodra ugięte pod kątem prostym, a i plecy wyprostowane. Jeżeli już musimy usiąść przed komputerem - to oczy powinny być na granicy górnej krawędzi ekranu.
Róbmy kilku, kilkunastominutowe przerwy, żeby wstać, rozruszać kolana, przejść czy się napić wody, albo wybrać na spacer. Po pierwsze, żeby kręgosłup zmieniał pozycje, a po drugie - żeby cały czas był w ruchu i żeby mięśnie pracowały tak, jak zostały do tego stworzone - radzi specjalista.
Sen regeneruje nas pod kątem psychicznym - czyli pomaga nam rozluźnić się i odstresować. A trzeba pamiętać, że stres jest bardzo dużym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby zwyrodnieniowej czy bólu kręgosłupa.
Odpoczynek powinien być przeciwieństwem tego, co robimy na co dzień. Jeśli mamy pracę biurową, w pozycji siedzącej - odejdźmy i spędźmy czas aktywnie. Jeśli w pracy dźwigamy ciężary, to nie przemęczajmy kręgosłupa - wybierzmy spokojniejszą aktywność, ale o niej nie zapominajmy.
Także czas wyjazdów na wakacje i powrotów może sprzyjać kontuzjom i urazom kręgosłupa.
Nie dźwigajmy na prostych nogach - jak to robimy najczęściej, a jednak z ugiętymi nogami, przykucając.
Jeżeli dźwigamy na prostych nogach przedmiot, który waży trzydzieści kilogramów - to obciążenie na nasz kręgosłup lędźwiowy wynosi nawet około 1300 kilogramów, więc to jest o wiele za dużo i z tego biorą się nie tylko dolegliwości bólowe, ale też choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa i dyskopatia - które są bardzo częste. To jest w tym momencie choroba cywilizacyjna - prawie każdy człowiek ma albo będzie miał chorobę zwyrodnieniową - tłumaczy lek. Mateusz Kaczmarczyk.
Nie każdy wie, jak duży, szkodliwy wpływ na kondycję naszego kręgosłupa może mieć palenie papierosów:
- działa prozapalnie,
- uszkadza małe naczynia i ukrwienie całego ciała,
- powoduje dolegliwości bólowe,
- przyspiesza zmiany zwyrodnieniowe,
- zaburza gojenie się małych urazów,
- osłabia kręgosłup.