Kręgosłup pełni w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Utrzymuje nasze ciało w wyprostowanej pozycji i zapewnia ochronę rdzeniowi kręgowemu, który jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego.

Zdjęcie ilustracyjne /Marcin Czarnobilski /RMF FM

Praca siedząca - obciążenie dla pleców

Nasz kręgosłup to misterna konstrukcja, która zaczyna się już przy nasadzie głowy, a kończy się na miednicy. Składa się z 33, 34 kręgów i można go podzielić na 5 odcinków: szyjny, piersiowy, lędźwiowy, krzyżowy i ogonowy.

Zwyrodnienia i bóle kręgosłupa powoli stają się naszą chorobą cywilizacyjną. Wszystko przez to, że coraz więcej z nas ma siedzący tryb pracy, co nie jest korzystne dla naszych pleców. Często nie wiemy jaka jest prawidłowa pozycja przy biurku i niepotrzebnie nadwyrężamy nasz kręgosłup. Kiedy wracamy do domu też spędzamy czas w pozycji siedzącej, co znowu nie jest korzystne dla naszych pleców. Dodatkowo przygarbiona pozycja, na przykład podczas jazdy samochodem też nie daje wytchnienia naszym kręgom.

Od wad do zwyrodnień

Nie wszystkie choroby i zwyrodnienia kręgosłupa mogą od razu objawiać się bólem. W przypadku wad postawy, które często zdarzają się u dzieci, sami możemy je zauważyć. Przy ustawieniu stóp powinniśmy zwrócić uwagę, czy ścięgno Achillesa jest ustawione prosto. Przy złączonych nogach kolana powinny od siebie delikatnie odchodzić. Kolejną sprawą którą możemy sprawdzić, to przestrzeń między tułowiem, a ręką dziecka która powinna być symetryczna po obu stronach. Łopatki i ramiona dziecka również powinny być na tym samym poziomie.

Jedną z powszechniejszych dolegliwości jest tak zwana dyskopatia. To schorzenie, gdzie dyski, które znajdują się między kręgami, zmieniają swoje położenie. Najczęściej to się zdarza w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Na początku objawia się bólem pleców, który może promieniować do kończyn dolnych.  Przyczyną dyskopatii może być nadwaga, pogłębiająca się wada postawy, lub zbyt słabe mięśnie grzbietowe.

Schorzenie, które może być uciążliwe to stenoza lędźwiowa. Dochodzi do niej wtedy, kiedy zwęża się kanał którym przebiega rdzeń kręgowy. To powoduje ucisk, który oddziałuje na odchodzące od rdzenia nerwy. Stenoza daje o sobie znać podczas stania, czy schodzenia ze schodów. Mogą jej towarzyszyć skurcze łydek.

Osoby starsze mogą być narażone na osteoporozę, która polega na utracie gęstości mineralnej kości. Jest to proces naturalny, który postępuje razem z wiekiem. Może się nasilić u kobiet po menopauzie i u mężczyzn po 45. roku życia. Dodatkowo, większym ryzykiem osteoporozy obarczone są osoby palące papierosy i nie dbające o dietę. Osteoporoza nie musi objawiać się bólem, a można ją odkryć dopiero, kiedy dojdzie do złamania kości. Z osteoporozą można walczyć jedynie przez niwelowanie skutków. Ważna jest odpowiednia ilość wapnia i witaminy D, która wzmacnia kości.

Aktywność - sposób na zdrowy kręgosłup

Często zaczynamy się troszczyć o kręgosłup, kiedy zaczyna nas boleć, ale wtedy może już być za późno. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Jeżeli mamy siedzącą pracę, powinniśmy każdego dnia przynajmniej 30 minut spędzać w ruchu. Ważne też jest zachowanie odpowiedniej postawy podczas siedzenia.

Za stabilność kręgosłupa odpowiadają tzw. mięśnie głębokie. Żeby je poprawić, warto wykonywać ćwiczenia na niepewnym położeniu, na przykład na materacu. Warto też, kiedy siedzimy w pracy, położyć sobie na fotel tzw. pelotę. Dzięki niej będziemy siedzieć "aktywnie", a nasze mięśnie głębokie będą się wzmacniać.