Bielactwo jest chorobą, która coraz częściej występuje u współczesnego społeczeństwa. Przypadłość ta jest przede wszystkim problematyczna ze względu na to, że pojawia się w dość widocznych miejscach na ciele. Czym tak naprawdę jest bielactwo, a przede wszystkim, jakie leczenie należy zastosować? O sposobie na pozbycie się tej przypadłości opowiada lekarz dermatolog, Agnieszka Drożniak-Konstatny.
Patrząc na chorobę, jaką jest bielactwo, z punktu zdrowotno-medycznego jest to po prostu znaczne zmniejszenie stężenia barwnika, zwanego melaniną. Występuje on miejscowo, stąd na skórze powstają rozległe, niesymetryczne odbarwienia i białe plamy, które są jaśniejsze od pozostałej części ciała. Powodem, dla którego brakuje wspomnianej melaniny, jest zmniejszenie liczby komórek barwnikowych w danym obszarze skóry.
Niedogodność ta może występować w wielu miejscach, np. w postaci ognisk odbarwionej mocno skóry twarzy, rąk, narządów płciowych, a także brodawek czy pach. Niekiedy objawia się również poprzez odbarwienie okolic oczu lub włosów.
Przyczyna występowania bielactwa i niestety nie jest nam do końca poznana. Według przeprowadzonych badań wynika, że w większość przypadków odpowiadają czynniki genetyczne, immunologiczne lub mogą być związane z zaburzeniem unerwienia u pacjenta.
Na szczęście bielactwo nie zagraża życiu pacjentów, a także nie wpływa na ich dyskomfort fizyczny. Jest to problem natury estetycznej. Plamy na ciele nie znikają, dlatego, aby się ich pozbyć, należy podjąć się kuracji specjalistycznej medycznej fototerapii.
Chcąc pozbyć się objawów bielactwa, zalecam wykonanie zabiegu zwanego fototerapią. Specjalne urządzenie medyczne emituje w tym celu sześć różnych długości fal światła, aby idealnie trafić w głąb skóry w miejsce, w którym zabrakło barwnika.
Światło, które jest emitowane przez specjalną lampę LED, intensywnie pobudza i optymalizuje procesy biochemiczne, które zachodzą w tkankach. Dzięki temu sprawia, że procesy regeneracji na poziomie molekularnym są przyspieszone i jeszcze bardziej skuteczne.
Liczba zabiegów, które należy wykonać, zależy od poziomu odbarwienia skóry, a także rozległości przebarwień na ciele. Obowiązkowa jest konsultacja z lekarzem dermatologiem przed wykonaniem fototerapii. Dzięki niej zostanie dobrana odpowiednia liczba powtórzeń, a przede wszystkim długość fal światła LED, dostosowana do potrzeb pacjenta.