Co robić w przypadku popękanej skóry? Jak pomóc choremu na bielactwo? Między innymi na takie pytania odpowiadał nasz ekspert podczas wideoczatu. Dermatolog prof. Radosław Śpiewak był gościem cyklu „Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM”.

Trądzik jest jednym z objawów dojrzewania płciowego, przemian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie. Kremy kosmetyczne, czy suplementy w postaci tabletek mają w tym wypadku bardzo niewielkie działanie. Mamy szereg skutecznych leków, które możemy zastosować. W związku z tym, że trądzik jest objawem dojrzewania, trzeba się liczyć z tym, że może nawracać. Problem ostatecznie minie z wiekiem, gdy ustabilizuje się sytuacja hormonalna organizmu - tłumaczy prof. Radosław Śpiewak, dermatolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od naszego stanu hormonalnego zależny jest również łojotok. Może się utrzymywać przez całe życie. Kobiety cierpiące na to schorzenie mogą mieć zaburzenie miesiączkowania, a mężczyźni problemy z łysieniem. Na łojotok wpływa też nasz tryb życia jak przewlekły stres, niedosypianie, czy kaloryczna dieta.

Inne pytania, na jakie odpowiadał nasz ekspert:


  • Czy łuszczyca jest zaraźliwa?
  • Jak powstrzymać nadmierny łojotok?
  • Jak leczyć egzemę?

Cały wideoczat dostępny jest tutaj: