Prawie pół miliona Polaków choruje na zapalenie stawów. Właśnie o tym, jak leczyć i zmniejszyć ryzyko tego problemu będziemy mówić w tym tygodniu w cyklu Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM.

Zapalne choroby reumatyczne wciąż kojarzą się z osobami starszymi. Tymczasem z perspektywy lekarzy widzimy, że dotyczą populacji osób młodych, bo średnia wieku pacjentów wynosi 26-52 lata, czyli są to osoby w wieku produkcyjnym - wskazuje w rozmowie z RMF FM prof. Brygida Kwiatkowska z Narodowego Instytutu Geriatrii i Reumatologii w Warszawie. 

Dwa objawy: ból i obrzęk

Specjaliści podkreślają, że zapalenie stawów daje dwa główne objawy. Pierwszy z nich to ból stawów, a drugi to obrzęk, czyli poszerzone zarysy stawów. 

Może być to obrzęk ręki, nogi, stawu skokowego, obrzęk jednego palca. Choroby, które dotyczą zapalenia, przebiegają zawsze z obrzękiem stawów - podkreśla prof. Kwiatkowska. Nie ma żadnego związku zapadalności na zapalenie stawów i pogody. Wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe, które wpływają na to, czy chorujemy, czy nie. Zachorowalność jest podobna wśród Eskimosów i w Afryce - dodaje. 

Lekarze zwracają uwagę na podstawie swoich obserwacji, że objawami zapalenia stawów są najczęściej nagle pojawiające się obrzęki stawów, które nie są związane z przebytym urazem lub deformacją kostną. Na wczesne zapalenie stawów jeszcze mocniej wskazywać może zajęcie co najmniej dwóch stawów oraz sztywność poranna trwająca 30 minut. Ten objaw występuje najczęściej u młodych pacjentów. 

Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko zapalenia stawów. Zalecamy co najmniej 30 minut marszu dziennie oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Tkanka tłuszczowa wydziela cytokiny prozapalne, które wywołują i zwiększają ryzyko zapalenia stawów - dodaje prof. Kwiatkowska. 

W październiku ruszył pilotaż Kompleksowej Opieki nad Pacjentami z Wczesnym Zapaleniem Stawów. Taką opiekę chorzy dostają w piętnastu szpitalach w jedenastu województwach.  

W tych ośrodkach ruszył pilotaż Kompleksowej Opieki nad Pacjentami z Wczesnym Zapaleniem Stawów:

  • Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie;
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu;
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Końskich;
  • Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie;
  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie;
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Centralny Szpital Weteranów;
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu;
  • Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
  • Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu;
  • Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie;
  • Wielkopolski Ośrodek Reumatologiczny Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Śremie. 


PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT TEGO, Z CZEGO KORZYSTAJĄ PACJENCI W RAMACH PILOTAŻU NOWEGO PROGRAMU DLA CHORYCH NA ZAPALENIE STAWÓW

Opracowanie: