Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 10 do 16 marca w wielu miejscach w kraju odbędą się bezpłatne badania w kierunku jaskry. To już ósma edycja akcji organizowanej przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne.
Od 10 do 16 marca będziemy obchodzi Światowy Tydzień Jaskry. To międzynarodowa inicjatywa Światowego Stowarzyszenia Jaskry (World Glaucoma Association).
Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na jaskrę jako główną przyczynę nieodwracalnej ślepoty i na to, że tylko wczesna diagnoza i wczesne podjęcie leczenia może zapobiec pogorszeniu wzroku.
W związku z tym w wielu miejscach w kraju będzie można wziąć udział w bezpłatnych badaniach w kierunku jaskry. Listę placówek, które biorą udział w akcji można znaleźć na stronie www.tydzienjaskry.pl.
Każdy z gabinetów decyduje, w jakich dniach i godzinach będzie przeprowadzał badania i ile miejsc może udostępnić.
Co ważne - liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Warto więc się pospieszyć i telefonicznie zarezerwować wizytę.
Akcja jest organizowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne.
Problem jaskry w Polsce może dotyczyć nawet 800 tys. osób, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć. Tymczasem tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania.
Każdy powinien przynajmniej raz na dwa lata przejść pełne badania okulistyczne, a osoby z grupy ryzyka nawet co 12 miesięcy.
Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi:
- wiek powyżej 40. roku życia,
- choroby kardiologiczne,
- obecność jaskry w rodzinie,
- zaburzenia krążenia obwodowego,
- życie w ciągłym stresie,
- bóle głowy.
Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku tej choroby zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku.
Podczas siedmiu wcześniejszych edycji przebadano łącznie ponad 16 tysięcy osób z całej Polski. Aż 30 procent skierowano do dalszej diagnostyki oraz leczenia. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaznacza, że wielu osobom, dzięki wczesnej diagnozie, udało się uratować wzrok.