Jednymi z najczęściej używanych stawów w naszym ciele są stawy skroniowo-żuchwowe, które są elementem układu stomatognatycznego. Dzięki ich normalnej pracy możemy swobodnie jeść, mówić, wyrażać emocje. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z ważności tego układu, dopóki go nie przeciążymy.
Nasze stawy skroniowo-żuchwowe mogą zostać przeciążone, gdy wykonujemy następujące czynności: długotrwałe żucie gumy, zaciskanie i zgrzytanie zębami, przygryzanie warg, policzków i końcówek długopisów, podpieranie się pod brodę i spanie na brzuchu z naciskiem na żuchwę. Te wszystkie czynności, nazywane parafunkcjami, jeśli wykonywane są przez długi czas, mogą doprowadzić do pojawienia się dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni nimi poruszającymi.
Jednym z najczęstszych objawów zaburzeń czynnościowych jest ból, który może imitować zapalenie ucha, promieniować do zębów czy oka. Kolejnymi symptomami są ograniczenie ruchów żuchwy oraz występowanie objawów akustycznych w postaci np. trzasków w stawach skroniowo-żuchwowych w trakcie jedzenia czy ziewania.
Leczenie takich dolegliwości może wymagać zaangażowania kilku specjalistów: lekarza stomatologa, fizjoterapeuty i psychoterapeuty. Jednak kluczowym elementem terapii jest zauważenie i zaprzestanie wykonywania szkodliwych nawyków przez samego pacjenta.