Za nami Europejski Dzień Mózgu. Sprawdzamy, co możemy zrobić, żeby nasz mózg był w dobrej formie.

Neurolog profesor Krzysztof Selmaj podkreśla, że dla dobrej pracy mózgu korzystna jest aktywność, zwłaszcza na zewnątrz. 

Polecam spacery, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Nasz mózg raczej nie lubi też schematów - zauważa specjalista. Mózgi w wyższych organizmach lubią zmianę. To pokazuje historia: mózgi kombinowały, próbowały nowych, innych rozwiązań. Gdyby nie było takiego działania, nie byłoby postępu. To wszystko rodzi się w naszym mózgu. My mówimy czasami, że serce wszystko determinuje, ale to mózg wszystko determinuje, bo tam się rodzą pomysły, idee i motory do naszego działania - dodaje. Wobec tego dobrym pomysłem, według specjalistów, jest rozważenie innej niż zwykle, nieco zmodyfikowanej drogi do pracy albo do szkoły. 

Specjaliści zalecają też urozmaicone aktywności. Przeglądanie internetu działa dobrze na mózg, bo są tam często ciekawe, rozwijające informacje. To korzystne działanie jest zapewnione, jeśli samo przeglądanie nie trwa zbyt długo, w rozsądnym zakresie. Podobnie jest z innymi intelektualnymi aktywnościami, na przykład z rozwiązywaniem krzyżówek, bo to zmusza mózg i asocjacji - dodaje prof. Selmaj. 

Neurolodzy potwierdzają, że kobiece i męskie mózgi różnią się między sobą na przykład wielkością. Wielkość mózgu jest skorelowana z wielkością ciała. Wielkość czy masa mózgu nie wpływają jednak na jego funkcje. Nie ma prostej relacji, że im większy mózg, tym lepszy. Fizjologicznie mózg, który ma więcej połączeń, ma szanse lepiej pracować. Mózg wciąż jest pełen tajemnic, ciągle go badamy i wciąż słabo go znamy. Ludzkość jest dumna, że poznała genom człowieka. Powstał też projekt "Human Brain Project". Te badania są ciągle w toku, czekamy na efekty - podkreśla prof. Selmaj.

Co jeść, by wzmocnić mózg?

Gdy zastanawiamy się nad dietą korzystną dla mózgu, od razu na myśl przychodzą orzechy włoskie, które wyglądem przypominają właśnie korę mózgową. Kluczowe jest to, że orzechy włoskie zawierają kwasy tłuszczowe, korzystne dla mózgu. W mózgu jest bardzo dużo tłuszczy, więcej tłuszczy niż białek, w związku z tym można jeść więcej ryb, żeby mózg to swoje środowisko lipidowe, czyli tłuszczowe wzbogacał - podkreśla prof. Selmaj. 

I choć lekarze przyznają, że mózgi kobiece różnią się od mózgów męskich, przez co na przykład inaczej przeżywamy niektóre emocje, są też między nimi podobieństwa! Zdaniem ekspertów jedzenie ryb, orzechów i zielonych warzyw zadziała korzystnie zarówno mózgi kobiet, jak i mężczyzn.

Opracowanie: