To nasze centrum dowodzenia, system zarządzania naszym światem - bo odpowiada nie tylko za pamięć, ale też za emocje, za to jak i jakie decyzje podejmujemy, jak poruszamy się, a także za to, jak nawiązujemy relacje z innymi ludźmi. Jednak o jego zdrowiu, zwykle przypominamy sobie dopiero wtedy - gdy coś zaczyna szwankować. Światowy Dzień Mózgu to doskonała okazja do tego, żeby zatrzymać się i pomyśleć, w jakiej kondycji jest nasz mózg.
Przede wszystkim, warto zastanowić się nad tym, co robimy dla zdrowia naszego mózgu.
Dane światowe są alarmujące, ponieważ mówi się o tym, że jedna osoba na trzy w ciągu swojego życia będzie chorowała na którąś z chorób mózgu. Jedną z najczęstszych chorób są problemy z pamięcią, czyli tak zwane otępienie. Co ważne, połowie otępień można zapobiec - mówi dla portalu Twoje Zdrowie RMF24 dr n. med. Katarzyna Śmiłowska, specjalistka z zakresu neurologii z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Barbary w Sosnowcu, współautorka najnowszych europejskich wytycznych, dotyczących leczenia choroby Parkinsona metodami zaawansowanymi.
Trzeba dbać o siebie i o głowę. Europejska Akademia Neurologii i Światowa Federacja Neurologii stworzyły wytyczne, listę zasad jak dbać o zdrowie mózgu.
Podstawą jest regularna aktywność fizyczna - ruch to zdrowie dla serca, ciała i dla mózgu. Dlatego warto, żeby stał się częścią naszego życia. Regularny wysiłek, co najmniej 30 minut trzy razy w tygodniu - to minimum dla naszego mózgu. Druga zasada dotyczy tego, w jaki sposób się odżywiamy. To, co jemy, też ma wpływ na to jak pracują: mózg, naczynia i serce. Polecana jest zwłaszcza dieta śródziemnomorska, która opiera się na:
- zbożach,
- świeżych warzywach i owocach,
- oliwie z oliwek,
- ziołach,
- nasionach strączkowych,
- orzechach i pestkach.
Jej uzupełnieniem są: przetwory mleczne, ryby, owoce morza i chude mięso.
Dla naszego mózgu ważna jest też ciągła stymulacja.
Musimy ćwiczyć umysł po to, żeby nam służył jak najdłużej. Najwięcej dowodów naukowych mówi, że próbowanie i poznawanie nowych rzeczy - to jest to, czego potrzebuje nasz mózg. Warto się o tym przekonywać - w każdym wieku.
Nauka zawsze będzie dobrze wpływała na mózg. Trzeba znaleźć tylko to, co będzie nas interesowało. To może być nauka nowego sportu, nowego języka czy programu komputerowego i w ten sposób będziemy nasz mózg pobudzali i stymulowali - przekonuje dr n. med. Katarzyna Śmiłowska.
Kolejnym, ważnym elementem jest zdrowy sen, o który trudno w życiu pełnym zadań, obowiązków i stresu. Powinien być dobry jakościowo i odpowiednio długi, czyli trwać minimum 8 godzin
Warto pamiętać też o regularnych badaniach profilaktycznych, które będą mówiły nam o tym, w jakiej kondycji jest nasz organizm i nasz mózg.
To, co jest bardzo ważne z mojego punktu widzenia, czyli neurologicznego - to jest to, że nie możemy się izolować. Mamy trochę taką tendencję, że z wiekiem stajemy się mniej aktywni społecznie i to jest olbrzymi problem dla naszego mózgu, który lubi relacje społeczne, lubi wychodzenie na zewnątrz, lubi kino, lubi teatr i absolutnie osoby, które chcą dbać o to, żeby mózg był zdrowy - powinny dbać o te relacje z innymi i pamiętać, że one są tak samo ważne jak ten zdrowy sen czy dieta - podkreśla specjalistka.
Mózg nie lubi bezczynności i gdy zamykamy się w domu - lubi gdy jesteśmy aktywni, wychodzimy, otwieramy się na świat i nowe wyzwania.
To jeden z najbardziej fascynujących i skomplikowanych organów w ludzkim ciele, a naukowcy wciąż odkrywają tajemnice, dotyczące jego funkcjonowania. Nasz styl życia może poprawić jego kondycję, a także zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym.