Nadciśnienie tętnicze u dzieci to wcale nierzadka choroba! Kardiolog dziecięcy wyjaśnia, jaka jest najczęstsza przyczyna tego schorzenia oraz na co rodzice powinni zwrócić uwagę przy mierzeniu ciśnienia.

Pomiar ciśnienia najlepiej wykonywać rano i powtarzać przez kolejne dni /Shutterstock

Jak diagnozuje się nadciśnienie tętnicze u dzieci?

Objawy nadciśnienia tętniczego u dzieci mogą się wiązać z szeregiem innych chorób. W pierwszej kolejności szuka się przyczyn kardiologicznych, jak nieprawidłowa budowa zwężeń w łuku aorty. Jest to przeszkoda, która powoduje właśnie podwyższone ciśnienie. 

Jeżeli jednak taki problem nie występuje i nie ma żadnych przeszkód anatomicznych w aorcie, wówczas szuka się innych przyczyn, związanych z nieprawidłową pracą nerek czy chorobami endokrynologicznymi

Kardiolodzy zwracają uwagę, że częstą przyczyną nadciśnienia tętniczego u dziecka jest mała aktywność fizyczna, co w konsekwencji może prowadzić do nadwagi i otyłości

Po wykluczeniu chorób układu krążenia oraz pozostałych schorzeń, można zdiagnozować nadciśnienie tętnicze jako chorobę pierwotną u dziecka. 

W jaki sposób mierzyć ciśnienie tętnicze u dziecka?

NORMY CIŚNIENIA U DZIECI

90/60 mmHg - niemowlęta do 1. roku życia

95/60 mmHg - dzieci w wieku przedszkolnym

100/60 mmHg - dzieci w wieku szkolnym

110/70 mmHg - starsze dzieci powyżej 12. roku życia

Pomiar ciśnienia tętniczego najlepiej przeprowadzać w domu, w warunkach komfortowych dla dziecka, gdyż w gabinecie lekarskim pacjentowi może towarzyszyć niepotrzebny stres i po jednorazowym pomiarze, trudno jednoznacznie stwierdzić nadciśnienie. 

Rodzic powinien zadbać o odpowiedni aparat do mierzenia ciśnienia. Należy dobrze dobrać mankiet do wielkości dziecka

Pomiar najlepiej przeprowadzać w godzinach porannych i należy powtarzać, tak by można było porównać wyniki z kolejnych dni. 

W razie niejasności, diagnostykę poszerza się o badanie Holtera, czyli 24-godzinny pomiar ciśnienia tętniczego krwi. Urządzenie dokonuje kilkudziesięciu pomiarów z całej doby w warunkach aktywności, odpoczynku i w trakcie snu.