Przed pomiarem ciśnienia trzeba unikać aktywności fizycznej, a także przyjmowania substancji, które mogą poduczać organizm. Ważne jest też, by nie mierzyć ciśnienia tuż po posiłku, bo wtedy dodamy do wyniku 10-15 mm Hg. Ostatnie 5 minut przed badaniem powinniśmy poświęcić na odpoczynek. Najlepiej w tym celu usiąść, z podpartymi plecami, w cichym i spokojnym miejscu.

Zdjęcie ilustracyjne /Zdrowie.pap.pl /PAP

Eksperci zalecają, aby pomiar ciśnienia wykonywać rano, na czczo, przed przyjęciem jakichkolwiek leków. Ciśnienie mierzy się w pozycji siedzącej (wówczas konieczne jest oparcie pleców, zachowanie lekko rozsuniętych nóg, stabilne położenie stóp na podłodze) lub leżącej.

Aby pomiar był wiarygodny, warto pamiętać także o tym, by opaskę ciśnieniomierza zakładać na nagie ramię, ok. 5 cm powyżej zgięcia łokcia. Mankiet nie powinien być założony ani zbyt luźno, ani zbyt ciasno. W szczelinie między ramieniem a mankietem powinny się zmieścić tylko dwa palce.

Ręka, na której dokonuje się pomiaru, powinna być oparta na stole lub łóżku i znajdować się na wysokości serca. Ciśnienie trzeba mierzyć zawsze na tej samej ręce. W czasie pomiaru warto się rozluźnić i nie rozmawiać.

Prawidłowe ciśnienie to 90/60 do 140/90 mm Hg. Jeśli masz równe lub wyższe od górnej granicy lub niższe niż dolna, koniecznie  trzeba udać się do lekarza.

(ag)