Specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Babińskiego w Krakowie przeszkolą ponad 2,5 tys. pracowników innych placówek ochrony zdrowia, jak należy kontaktować się z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne i ich rodzinami.

Z bezpłatnych szkoleń będą mogli skorzystać lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, pracownicy rejestracji oraz farmaceuci z Małopolski i Podkarpacia.

To jest nasz autorski program. Pracownicy rejestracji, farmaceuci, pielęgniarki często mają niepełny - poza stereotypem - obraz osoby cierpiącej na zaburzenia psychiczne. Tymczasem takie osoby potrzebują przede wszystkim zrozumienia i tego, by na ich dziwne zachowania reagować w odpowiedni sposób, bo inaczej się spłoszą albo będą agresywne i więcej nie przyjdą do placówki medycznej - mówi rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie Maciej Bóbr.

Zależy nam na tym, by takie osoby spotkały się z miłym przyjęciem u lekarza, czy w aptece, żeby nie wstydziły się przyznać, że potrzebują pomocy. Ten pierwszy kontakt ma być bardziej otwarty i przyjazny dla cierpiących na zaburzenia psychiczne, ale chodzi też o to, żeby oni czuli, że ten, kto jest po drugiej stronie lady, rejestracji czy biurka jest życzliwy i chce pomóc - dodał Bóbr.

Szkolenia odbywać się będą w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Miechowie, Nowym Targu i w Oświęcimiu oraz w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Krośnie, Sanoku, Przemyślu i Dębicy. Zaplanowano przeprowadzenie 180 jedno lub dwudniowych warsztatów  dla niewielkich, maksymalnie 14-osobowych grup.

Problemy psychiczne są powszechne

Z badań przeprowadzonym w 2000 r. w dziewięciu krajach europejskich wynika, że blisko połowa osób przynajmniej raz w ciągu całego życia doznaje objawów zaburzeń psychicznych o różnym nasileniu i czasie trwania. Badania polskie wskazywały na występowanie w ciągu życia zaburzeń psychicznych u ok. 25 procent populacji.

Osoby, które zmagają się z chorobą psychiczną, doświadczają kryzysów psychicznych lub cierpiące na inne zaburzenia napotykają w codziennym funkcjonowaniu na trudności wynikające m.in. z problemów w komunikowaniu się z otoczeniem, w tym także z personelem medycznym.

Warsztaty będą miały bardzo praktyczny charakter. Przykłady zachowań osób z zaburzeniami psychicznymi prezentować będą aktorzy, a eksperci - pracownicy Szpitala im. Babińskiego wskazywać będą nie tylko na najbardziej adekwatne reakcje, ale także będą uczyć budowania relacji, co umożliwi osobie cierpiącej na zaburzenia lub chorej podjęcie skutecznego leczenia. Uczestnicy warsztatów będą uczyć się m.in. odczytywania mowy ciała, umiejętnego słuchania i zadawania pytań oraz tego, jak reagować w zetknięciu z osobami agresywnymi.

Szczegółowe informacje o projekcie są dostępne na stronie internetowej www.kontaktwleczeniu.pl. Pierwsze szkolenia zaplanowano w styczniu. 

(ag)