23 tysiące osób rocznie w Polsce dowiadują się, że chorują na raka płuca. Blisko 90 procent z nich umiera przed upływem 5 lat od momentu zachorowania. To wniosek z opublikowanej właśnie strategii walki z tym najczęściej występującym w naszym kraju nowotworem. Przygotowali ją lekarze z Polskiej Grupy Raka Płuca, Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz Polskiej Ligi Walki z Rakiem.
Dokument trafił właśnie do Ministerstwa Zdrowia. Lekarze zwracają uwagę na zbyt mały zakres i niewystarczające finansowanie działań zmniejszających narażenie na palenie tytoniu, oraz brak dostępu do najnowszych leków dla chorych na raka płuca. W Europie zarejestrowanych jest 13 leków, polscy pacjenci mają dostęp do pięciu, w tym w pełnym zakresie tylko do dwóch - podkreśla profesor Joanna Chorostowska-Wynimko, która kierowała pracami zespołu, który stworzył najnowszą strategię walki z rakiem płuca.
Lekarze zwracają też uwagę na to, że w Polsce raka płuca rozpoznaje się zbyt późno. Proces diagnozy i rozpoczęcia leczenia trwa nawet ponad 400 dni. Na Zachodzie Europy jest zdecydowanie krócej, często trwa to nawet krócej niż rok - dodaje profesor Joanna Chorostowska-Wynimko.
Autorzy strategii zwracają też uwagę na potrzebę objęcia poradnictwem osób obciążonych ryzykiem wystąpienia taka płuca, w tym tworzenie i wspieranie poradni pomocy palącym oraz wypracowanie i upowszechnienie wytycznych w zakresie leczenia raka płuca.
(ag)