Samobadanie piersi jest priorytetem – mówi Monika Białas, kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. „Same najlepiej znamy swoje ciało. Jeżeli regularnie robimy badania i samobadania piersi, same oglądamy swoje piersi, to wtedy jesteśmy w stanie zauważyć te mikrozmiany, które u specjalisty mogą nie zostać zauważone we właściwy sposób” – podkreśla Monika Białas.
Magdalena Gawlik: Co jest najważniejszym elementem profilaktyki w przypadku raka piersi?
Monika Białas: Najważniejsze, żebyśmy sobie uświadomiły, że my jesteśmy najważniejsze, nasze ciało, nasze zdrowie. Powinnyśmy wykonywać badania profilaktyczne, powinnyśmy dbać o swoje zdrowie i wykonywać również podstawowe badania we własnym zakresie, we własnym domu.
Czyli samobadanie.
Samobadanie piersi jest priorytetem. Już kobiety po 20. roku życia powinny same w domu przeprowadzać samobadanie, minimum raz w miesiącu, zawsze po miesiączce, a nie przed miesiączką. Dlatego, że wtedy piersi są powiększone, bolesne.
A czy jesteśmy w stanie same rzeczywiście skutecznie wykryć jakiekolwiek zmiany?
"ZACHOROWAŁAM NA WŁASNE ŻYCZENIE". ROZMOWA Z KRYSTYNĄ KOFTĄ, PISARKĄ, KTÓRA WYGRAŁA WALKĘ Z RAKIEM
Same najlepiej znamy swoje ciało. Jeżeli regularnie robimy badania i samobadania piersi, same oglądamy swoje piersi, to wtedy jesteśmy w stanie zauważyć te mikrozmiany, które u specjalisty mogą nie zostać zauważone we właściwy sposób. Jeżeli zauważymy jakiś wyciek, jakieś zmiany obrazu piersi, grudkę, bolesność piersi - to jest sygnał, z którym powinnyśmy w możliwie jak najkrótszym czasie zgłosić się do specjalisty.
Czy częściej to lekarz wykrywa raka piersi, czy też kobiety same się zgłaszają, że coś jest nie tak?
Bardzo się cieszę z tego, że coraz więcej pań sama zgłasza się do lekarza informując o tym, że zauważyły jakąś zmianę. Poszukują specjalistów, rozwiązań, możliwości wykonania sobie badania, potwierdzenia zaobserwowanych przez siebie objawów.
Jest taka teoria, że kobiety, które przyjmują hormony na przykład tabletki antykoncepcyjne, częściej chorują na raka piersi.
To, że bierzemy leki hormonalne, to jeden z czynników zwiększających ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Takimi innymi czynnikami może być późna miesiączka, późna menopauza, późne macierzyństwo, fakt, że nie karmimy piersią, niewłaściwa dieta, nadużywanie używek, palenie papierosów, picie alkoholu.