Z bezpłatnych badań w kierunku nowotworów głowy i szyi można skorzystać w 29-ciu ośrodkach specjalistycznych w całej Polsce. Rozpoczął się Europejski Tydzień Profilaktyki tych chorób. W Polsce rocznie taką diagnozę słyszy ponad dwanaście tysięcy osób.

Na badania powinny zgłosić się osoby, które od lat palą papierosy oraz osoby, które podejrzewają u siebie wczesne objawy takie jak chrypka, ból gardła, niedrożność nosa. Jeżeli któryś z tych objawów trwa dłużej niż trzy tygodnie, należy się zgłosić do lekarza. Nasz najmłodszy pacjent z rakiem krtani miał dziewiętnaście lat - wspomina w rozmowie z RMF FM profesor Wojciech Golusiński z Wielkopolskiego Centrum Onkologii, koordynator badań w ramach IX Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

TUTAJ ZNAJDZIESZ LISTĘ OŚRODKÓW, W KTÓRYCH SKORZYSTASZ Z BADAŃ

Organizatorzy akcji bezpłatnych badań zwracają uwagę, że pandemia wirusa SARS-CoV-2 sprawiła, że znacząco spadła liczba rozpoznań nowych przypadków nowotworów głowy i szyi. 

Jak czytamy w komunikacie organizatorów badań, "wpływ na to mają dwa czynniki: strach ludzi przed pójściem do lekarza w obawie przed zakażeniem SARS-CoV-2 oraz reorganizacja służby zdrowia w związku z pandemia, opóźniająca proces diagnostyki. Należy o tym mówić głośno - nowotwory nie poczekają na koniec pandemii".

Cytat

Nie można zwlekać z wizytą u lekarza w momencie, kiedy pojawiają się u nas niepokojące objawy. Stąd wynika hasło przewodnie tegorocznej kampanii „Nowotwory Głowy i Szyi: Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19
prof. Wojciech Golusiński

Jeżeli co najmniej jeden z poniższych symptomów, utrzymuje się dłużej niż przez trzy tygodnie, jest to wskazaniem do wizyty lekarskiej (tzw. schemat 1 przez 3):

· ból języka, niegojące się owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej

· ból gardła

· utrzymująca się chrypka

· ból i/lub trudności w połykaniu

· guz na szyi

· jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa

Kampania Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi (ang. Make Sense) odbywa się w 21 europejskich krajach, Brazylii, Korei oraz Australii już od dziewięciu lat.

Późna diagnoza

Jak szacują eksperci, większość chorych diagnozowana jest w III i IV stadium zaawansowania choroby nowotworowej, czyli momencie, w którym skuteczność terapii może być już znacznie ograniczona, a odsetek przeżycia zazwyczaj nie przekracza 50%. Tymczasem wyleczalność nowotworów wykrytych na wczesnym etapie sięga nawet 80-90%.

Leczenie nowotworów głowy i szyi w I i II stadium zaawansowania to przede wszystkim leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu guza. W stadiach zaawansowanych mamy już możliwość stosowania immunoterapii, jednak tylko w przypadku choroby nawrotowej lub przerzutowej, zarówno w 1-szej jak i w 2-giej linii leczenia. U części pacjentów obserwujemy bardzo dobre efekty immunoterapii, pozwalające przez długi okres kontrolować chorobę. Niestety nie każdy chory odpowiada na zastosowaną terapię, a leczenie choroby nawrotowej lub przerzutowej ma charakter paliatywny - podkreśla Ewa Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii.

Opracowanie: