Nowotwory głowy i szyi nie są wprawdzie najczęstszymi nowotworami w Polsce (odnotowuje się 5-6 tysięcy nowych zachorowań rocznie), ale z całą pewnością stanowią istotny problem. Nie chodzi tu tylko o medyczny wymiar tych nowotworów, ale również społeczny gdyż znacząco wpływają one na jakość życia chorych. Często wykluczają ich z życia społecznego i zawodowego, ponieważ są to nowotwory dotyczące narządów odpowiedzialnych za takie istotne funkcje życiowe jak mowa, połykanie czy oddychanie. Ich leczenie, częstokroć okaleczające, oraz jego skutki uboczne, wpływają znacząco na funkcjonowanie tak ważnych narządów jak: język, gardło, krtań, tchawica, nos, ale także pozostają nie bez znaczenia dla wyglądu chorego.
Tak, jak w przypadku, wszystkich innych nowotworów znaczenie dla efektów leczenia ma wczesne wykrycie choroby, dlatego to bardzo ważne, aby uważnie się obserwować i nie lekceważyć żadnych niepokojących objawów, które utrzymują się dłużej niż 2-3 tygodnie.
Szczególnie powinny zaniepokoić: pieczenie języka, niegojące się owrzodzenia w jamie ustnej, czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, ból w trakcie przełykania i problemy z połykaniem, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa, krwawy wyciek z nosa. Są to objawy często mylone z infekcją, więc jeśli, pomimo wdrożonego leczenia przeciwinfekcyjnego, choć jeden z tych objawów utrzymuje przez 2 lub 3 tygodnie należy udać się do lekarza onkologa. Warto pamiętać, że nowotwór wykryty we wczesnym stadium daje znacząco większe szanse wyleczenia.
Jednak najważniejsze z punktu widzenia naszego zdrowia jest zapobieganie chorobom. A w przypadku nowotworów głowy doskonale wiemy jak to robić, a właściwie czego nie robić. Dla zdecydowanej większości, bo aż 90%, nowotworów głowy i szyi, czynniki ryzyka są bardzo dobrze poznane i możliwe do wyeliminowania. W pierwszej kolejności są to papierosy i alkohol. Warto wiedzieć, że szczególnie niebezpieczne jest jednoczesne ich spożywanie, ponieważ podrażniona przez alkohol błona śluzowa w jamie ustnej stanowi idealne wrota dla substancji chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. A jest ich, według Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, aż 7000 z czego ponad 70 ma udowodnione działanie rakotwórcze. Rzucenie palenia to proces, na który nigdy nie jest za późno. Nawet po rozpoznaniu nowotworu, osoba która zaprzestanie palenia może odnieść korzyści - zarówno dla ogólnego zdrowia jak i dla przebiegu leczenia samej choroby nowotworowej. Pacjenci, którzy nie palą mają mniej komplikacji pooperacyjnych, szybciej wracają do zdrowia po operacji. W przypadku zastosowania naświetlania - pacjenci lepiej reagują na leczenie, tj. mają mniejszy odczyn popromienny, a także doświadczają mniejszego bólu. Ale co najistotniejsze - radioterapia jest u nich skuteczniejsza.
Rzucanie palenie to proces, który charakteryzuje się nawrotami, więc podejmowanie kilku, czasem nawet kilkunastu, prób jest zupełnie naturalne. Warto jednak zwiększyć swoje szanse podczas kolejnej próby i skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza i terapeuty. W Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym czekają terapeuci, którzy udzielą informacji, pomogą ustalić plan rzucania palenia, ale co najważniejsze będą życzliwie wspierać Cię w trudnych chwilach.
Jeśli chcesz uzyskać pomoc w rzucaniu palenia zadzwoń do Telefonicznej Poradni Pomocy, nr 801 108 108 (z telefonów stacjonarnych) lub 22 211 80 15 (z telefonów komórkowych). Terapeuci czekają na telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-21.00 i w soboty 9.00-15.00.
Jeśli kiedykolwiek, choć raz, próbowałeś ograniczyć picie alkoholu lub jeśli ktokolwiek powiedział Ci, że należy to zrobić skorzystaj z profesjonalnej pomocy specjalistów. W Polsce leczenie uzależnienia od alkoholu jest dobrowolne oraz bezpłatne, również dla osób nieubezpieczonych. Placówkami leczenia uzależnienia od alkoholu są: poradnie terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, poradnie leczenia uzależnień, całodobowe oddziały terapii uzależnienia od alkoholu, całodobowe oddziały leczenia uzależnień, dzienne oddziały terapii uzależnienia od alkoholu, dzienne oddziały leczenia uzależnień, oddziały leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych oraz hostele dla osób uzależnionych od alkoholu.
Rzucając palenie oraz zachowując abstynencję alkoholową zmniejszasz również ryzyko takich chorób jak rak płuca, trzustki, wątroby, żołądka, piersi, chorób serca i chorób układu oddechowego, np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
mgr Magdalena Cedzyńska
Psycholog, psychoterapeuta
Kierownik Poradni Pomocy Palącym
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
Państwowy Instytut Badawczy
Artykuł jest częścią kampanii społecznej "Planuję długie życie" realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.
Przeczytaj więcej na temat kampanii na planujedlugiezycie.pl
[podlinkować do: http://planujedlugiezycie.pl/]