Nowotwory głowy i szyi to zespół szeregu nowotworów w narządach, które znajdują się właśnie w głowie i szyi. „Nie jest to jednak precyzyjne określenie, ponieważ nie zalicza się do nich nowotworów centralnego układu nerwowego czyli np. mózgu” – wyjaśnia prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. To ośrodek, który ma bardzo bogate, wieloletnie doświadczenie w leczeniu tego typu nowotworów.
Choroba dotyczy takich narządów, jak gardło, krtań, jama ustna, wargi zatoki, nos, ślinianki, tarczyca, szyja czy węzły chłonne. Wczesne rozpoznanie nowotworów głowy i szyi daje ogromną szansę na trwałe wyleczenie. Dlatego ważne jest zwracanie uwagi na objawy, które wiele osób bagatelizuje.
Alarmującym objawem może być chrypka, zaburzenia połykania. Niepokojący jest też ból głowy. To niecharakterystyczny objaw, ale jeśli towarzyszy mu np. podwójne widzenie, zaburzenia pola widzenia, zaburzenia węchu, smaku, to jest to również powód do zgłoszenia się do specjalisty - dodaje dr Agata Bieleń z I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.
Rozmowa z Profesorem Krzysztofem Składowskim - Dyrektorem Narodowego Instytutu Onkologii im. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach
Do zachorowania na nowotwory głowy i szyi może doprowadzić niezdrowy tryb życia. To przede wszystkim palenie papierosów: Wypalanie od 15 do 25 papierosów dziennie stwarza ryzyko zachorowania 1,5 razy większe niż w przypadku osoby niepalącej. Gdy liczba wypalanych papierosów przekracza 25, ryzyko wzrasta już siedmiokrotnie w stosunku do osób niepalących - tłumaczy dr Bieleń.
Picie wysokoprocentowego alkoholu przez dłuższy czas w dużej ilości także jest czynnikiem ryzyka. Przyczyną nowotworów głowy i szyi jest też niewystarczająca higiena jamy ustnej, noszenie niedopasowanych lub uszkodzonych protez zębowych oraz zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) lub wirusem Epsteina-Barr. Trwają prace nad szczepionką przeciwko HPV. Taka szczepionka już istnieje w przypadku nowotworów ginekologicznych, w przypadku nowotworów w rejonie głowy i szyi czekamy z niecierpliwością - podkreśla dr Agata Bieleń.
Każdego roku w Polsce nowotwory głowy i szyi rozpoznaje się u ok. 5-6 tysięcy osób. U mężczyzn ta grupa nowotworów jest na piątym miejscu pod względem częstości występowania w Polsce. U kobiet znajduje się pod koniec pierwszej dziesiątki. Może problem nie jest aż tak duży, jak w przypadku raka piersi u kobiet i raka stercza u mężczyzn, ale istotny, ponieważ chorych liczymy w tysiącach - podkreśla prof. Krzysztof Składowski.