Częstochowa przeznaczy w tym roku dodatkowe 100 tysięcy złotych na program in vitro. To efekt dużego zainteresowania programem, do którego zgłosiło się ponad 50 par. Częstochowa finansuje zabiegi już szósty rok. Jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło takie rozwiązanie.

Dzięki dodatkowemu dofinansowaniu, z programu in vitro w Częstochowie skorzystają w tym roku wszystkie pary, które zgłosiły się w styczniowym naborze i przejdą ostateczną procedurę kwalifikacji do zabiegu.

W ramach programu urodziło się w Częstochowie do tej pory 28 dzieci. W tym roku ma przyjść na świat jeszcze ośmioro, w tym dwoje z ciąży bliźniaczej. W ubiegłym roku również zwiększono pierwotnie planowany budżet programu ze względu na duże zainteresowanie.

O dofinansowanie zabiegu mogą się starać małżeństwa i związki partnerskie z Częstochowy, które spełniają też dodatkowe kryteria, m.in. wiek kobiety od 20 do 40 lat, a w uzasadnionych medycznie przypadkach - do 42 lat. Para musi też wykazać, że wcześniej już leczyła niepłodność lub ma bezpośrednie wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Uczestnikom programu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości do 5 tys. zł pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci.

(mc)