1910 – tyle nowych zakażeń HIV odnotowano w Polsce do końca października 2022 roku. To ponad 6 osób dziennie! Rok 2022 jest w naszym kraju rekordowy pod względem liczby nowo wykrytych przypadków HIV. O epidemii przypomina czerwona kokardka. 1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS.

Tak niepokojących statystyk nie było jeszcze nigdy. W całym, rekordowym dotychczas, roku 2019 odnotowano 1615 nowych zakażeń HIV. Mniej więcej tyle, co w tym roku do września. Wirus może dotknąć każdego, więc i przebadać się powinien każdy.

Człowiek zakażony może uprawiać sport, pracować i mieć satysfakcjonujące życie seksualne. Przy regularnym przyjmowaniu leków poziom wirusa spada tak bardzo, że osoba żyjąca z HIV nie może nikogo zakazić - powiedział Grzegorz Jezierski, koordynator działającego od 2020 roku projektu Buddy Polska, laureata konkursu Pozytywnie Otwarci.  

Najważniejsze są trzy elementy: po pierwsze diagnoza, czyli test, po drugie - leczenie, a po trzecie - odwaga do życia bez lęku. Przypominają o tym osobom, które niedawno dowiedziały się o zakażeniu, nasi wolontariusze: 11 osób działających w ramach projektu Buddy Polska. Wspierają osoby przestraszone diagnozą i tłumaczą, że ten wirus może być tylko chorobą przewlekłą, o ile jest leczony - dodał.

Cytat

HIV to nie jest wyrok, ale wciąż może się nim stać, jeśli zakażona osoba nie podda się terapii. Możemy skutecznie walczyć z epidemią, jeśli podniesie się poziom wiedzy o niej w społeczeństwie (...)
Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci