Sierpień, to doskonały czas na zbieranie ziół. W naszym letnim cyklu „Zielnik polski” podpowiadamy: jakie rośliny zbierać w jakim czasie oraz w jaki sposób mogą się przydać zarówno w kuchni, jak i w domowej apteczce. Popularnym surowcem roślinnym pozyskiwanym w miesiącu sierpniu jest pokrzywa zwyczajna.

Każdy miał kontakt z pokrzywą choćby raz i trudno pomylić jej liście z czymkolwiek innym. Surowcem, który zbiera się jest liść pokrzywy, ale można również używać całego ziela czyli liści i łodyg.

Suszyć je należy w warunkach przewiewnych, zacienionych, a temp. może sięgnąć 40 stopni, gdyż pokrzywa nie jest jak to było w przypadku melisy surowcem olejkowym. Własności terapeutyczne ziela pokrzywy są rozliczne.

Jest używana w terapii detoksykacyjnej i prawdopodobnie z tego powodu poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Wykazuje działanie moczopędne przez co wykorzystywana jest do leczenia infekcji dróg moczowych. Jej napary poprawiają proces trawienia, uważa się także, że jest to surowiec o działaniu przeciwcukrzycowym, gdyż przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy w surowicy krwi.  Ta właściwość stawia liść pokrzywy w grupie surowców zielarskich używanych do leczenia nadwagi i otyłości.

Recepturę ziołową zawierającą liść pokrzywy, która używana jest w celu poprawy wyglądu skóry o działaniu odtruwającym prezentujemy poniżej:

Składniki:

Opracowanie: