Z powodu spadku zachorowań na Covid-19, nie ma potrzeby masowego testowania pacjentów w kierunku koronawirusa przed wizytą w gabinecie lekarskim lub w szpitalu przed planowym zabiegiem. Test PCR będzie mógł zlecić lekarz przed przyjęciem do oddział, jeśli uzna to za konieczne.

W praktyce test PCR będzie stosowany w przypadku ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia, czy objawy infekcji dróg oddechowych, z którymi pacjent pojawił się w szpitalu, są wywołane koronawirusem.

28 marca br. przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

W przypadku konieczności hospitalizacji szpital może zdecydować o przeprowadzeniu testu antygenowego lub testu PCR, by ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć Covid-19.

Cytat

Przed przyjęciem na oddział, pacjent otrzymuje kwestionariusz, w którym pytamy go o aktualny stan zdrowia. Jeżeli wskaże objawy Covid-19, wówczas możemy skierować go na test
dr Krzysztof Czarnobilski, dyrektor ds. lecznictwa Szpitala MSWiA w Krakowie

Jak dodaje dr Czarnobilski, tak jak z powodu każdej innej infekcji, planowy zabieg może zostać przełożony na inny termin. 

Jak dziś bezpłatnie zrobić test na koronawirusa?

Od kwietnia zmieniły się zasady testowania na Covid-19. Nie można już wykonać go bezpłatnie w aptekach czy punktach wymazowych. Aktualnie, o wysłaniu na badanie może zdecydować tylko lekarz.

Jeśli masz objawy zakażenia górnych dróg oddechowych, kaszel, gorączkę, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Lekarz POZ może, w trakcie konsultacji, zdecydować o wykonaniu u Ciebie testu antygenowego. Wynik wpisze do systemu, a więc pojawi się on na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.

W przypadku zachorowania na Covid-19 dostaniesz zwolnienie lekarskie i zalecenie samoizolacji w domu aż do ustąpienia objawów.

Źródło: nfz.gov.pl/ pacjent.gov.pl/ twojezdrowie.rmf24.pl