Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 ma bardzo szerokie spektrum objawów. Jak się okazuje, to nie tylko kaszel, gorączka, bóle mięśni, głowy, zmęczenie oraz utrata węchu i smaku. Dochodzą kolejne, które możemy pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Do tego pojawił się nowy wariant koronawirusa - Omikron. Na jakie sygnały zwracać teraz szczególną uwagę?
Każdy przypadek zakażenia koronawirusem ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób mogą rozwinąć się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, ale jeśli w porę nie zostaną one zdiagnozowane, wtedy mogą się nasilić do ciężkich.
Zdaniem prof. Agnieszki Mastalerz-Migas, konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej, wskazaniem do skierowania na test są zarówno objawy infekcji górnych dróg oddechowych, takie jak katar, kaszel, bóle w okolicy zatok, zaburzenia węchu i smaku czy duszności, jak i objawy ogólne: gorączka, dreszcze, osłabienie, bóle mięśniowe, ale też objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, biegunka, czy wymioty.
Zakażenie koronawirusem może się też objawiać neurologicznie, np. bólami czy zawrotami głowy - mówi w rozmowie z portalem interia.pl prof. Agnieszka Mastalerz-Migas. Objawy u osób zaszczepionych jakościowo nie różnią się od tych, które obserwujemy u niezaszczepionych. Są jednak na ogół dużo łagodniejsze - podkreśliła ekspertka.
Według doniesień dr Angelique Coetzee, przewodniczącej Południowoafrykańskiego Stowarzyszenia Medycznego, pacjenci zakażeni nowym wariantem koronawirusa mają tylko łagodne objawy i nie wymagają hospitalizacji.
Specjalistka w rozmowie z agencjami informacyjnymi AFP i Reutersem opowiadała o swoich obserwacjach, a oparła je na badaniu grupy około 30 pacjentów, u których wynik na obecność SARS-CoV-2 był pozytywny, a mieli oni nieznane wcześniej symptomy. Jednym z nich było ekstremalne zmęczenie. Do tego pojawiały się bóle mięśni, głowy i drapanie w gardle, suchy kaszel. Rzadziej natomiast pojawiały się takie objawy, jak utrata węchu i smaku.
Niestety, aby dokładnie poznać, czego możemy spodziewać się po Omikronie, trzeba będzie jeszcze poczekać. Naukowcy analizują jego budowę i to, jaki wpływ na organizm ma ta odmiana patogenu.
O tym, czy jest konieczność zrobienia testu, decyduje lekarz na podstawie indywidualnych objawów pacjenta. Aby go wykonać badanie, można się też zapisać, korzystając z internetowego formularza. Należy zalogować się za pomocą profilu zaufanego, odpowiedzieć na pytania i wskazać objawy.