Nowe mutacje powodują, że wirusy są tak bardzo nieprzewidywalne. Najnowsza mutacja koronawirusa jest odpowiedzialna za gwałtowny wzrost zachorowań na Covid-19 w Europie Zachodniej. Obecna wersja omikronu znacznie różni się od poprzednich. Niektórzy eksperci twierdzą, że możemy mówić już o Covid-22.

Obecny Covid to choroba wywołana przez inne wirusy, powstałe przez mutacje odmienne od oryginału - to warianty Omikronu BA.4 i BA.5, określane też jako Covid-22. Ich transmisja jest bardzo wysoka - powiedział Antonio Zapatero, regionalny wiceminister ds. zdrowia w Madrycie odpowiedzialny za tzw. Plan Covid w wywiadzie dla specjalistycznego dziennika online sektora zdrowia "Redaccion Medica".

Objawy nowych wariantów Omikronu to omdlenia, niedociśnienie, kaszel, gorączka, ból głowy i ból mięśni

Czy nowe warianty są bardziej groźne od poprzednich?

Jak zaznaczają eksperci, dostępne dotychczas dane epidemiologiczne nie wskazują, aby infekcje subwariantem Omikron BA.4 lub BA.5 powodowały cięższy przebieg choroby lub proporcjonalnie więcej zgonów, niż wcześniejsze warianty. Jednak gwałtowny wzrost liczby zachorowań przekłada się na rosnącą liczbę hospitalizacji w wielu krajach.

Specjaliści zwracają uwagę, że dobrze chronione przed poważnymi przebiegami zakażenia są osoby, które otrzymały szczepienie przypominające i wzywają do przestrzegania zaleceń, dotyczących unikania infekcji (zachowanie dystansu i zasad higieny, noszenie maseczek).

Należy też unikać kontaktu z osobami mającymi objawy zakażenia, takie jak katar, ból gardła, kaszel.