Co to jest saturacja? Jak często mierzyć jej poziom? Jaki wynik wymaga konsultacji lekarskiej? Na te pytania odpowiadamy w poradniku wideo przygotowanym przez ekspertów portalu „Twoje Zdrowie”.

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie, które zakłada się na palec. Mierzy ono tzw. saturację krwi, czyli poziom tlenu w naszym organizmie. Oprócz tego sprawdza też tętno.

Posiadając taki sprzęt możemy sprawdzić, jak oddychamy. To niezwykle ważne, ponieważ duszność, obok gorączki, suchego kaszlu i uczucia zmęczenia jest jednym z objawów Covid-19. 

Prawidłowa wartość, która powinna być wyświetlana na pulsoksymetrze, wynosi powyżej 94%. Wynik mniejszy niż 94% świadczy o niedoborze tlenu w organizmie. Właśnie wtedy mogą pojawić się duszności. Jest to także sygnał, aby skonsultować się z lekarzem.

ZOBACZ, JAK PRAWIDŁOWO WYKONAĆ BADANIE PULSOKSYMETREM

Palce nie mogą być zimne, a paznokcie pomalowane ciemnym lakierem

Warto pamiętać, że miejsce w którym umieścimy urządzenie musi być czyste i suche. Zakładając sprzęt na palec nie możemy mieć na nim np. opatrunków. Poziom saturacji będzie też niewiarygodny jeżeli pomalujemy paznokcie ciemnym lakierem lub nasze ręce będą zimne.

Poza tym nie powinno się ruszać palcem, na który założony jest pulsoksymetr i nie można w trakcie pomiaru chodzić - najlepiej usiąść albo się położyć.

Chory na Covid-19 powinien wykonywać pomiar zawsze wtedy, gdy zaczyna odczuwać duszność. Jeżeli pacjent nie ma duszności, wystarczy zmierzyć saturację raz, dwa razy dziennie.

Źródło: Twoje Zdrowie / RMF24.pl