Pomimo przechorowania Covid-19, również powinno się przyjąć szczepionkę – takie są zalecenia medyków. „U niektórych ozdrowieńców nie wykrywa się przeciwciał ochronnych po przechorowaniu lub ich liczba jest mała, wiąże się to z czynnikami, takimi jak ciężkość przebiegu, ogólny stan zdrowia i współistniejące choroby czy wiek” – wyjaśnia internista lek. Piotr Kudłacz.

Ozdrowieńcy też chorują na Covid-19! Zwłaszcza po upływie 3-6 miesięcy od pierwszego zakażenia. Jak zaznacza specjalista chorób wewnętrznych lek. Piotr Kudłacz, obecnie jeszcze nie potrafimy powiedzieć, które przeciwciała oraz jaki ich poziom świadczyłby o wystarczającej odporności.

Lekarz: Szczepienie po przechorowaniu Covid-19 jest bezpieczne i skuteczne

Z powodu możliwości pojawienia się powikłań po Covid-19 i aby nie utrudniać ewentualnego ich rozpoznania, zaleca się, wykonanie szczepienia najwcześniej po upływie 4 tygodni od początku choroby, a najlepiej w ciągu kolejnych 3-6 miesięcy - tłumaczy dr Kudłacz.

Na szczepienie można zapisać się najwcześniej po 30 dniach od uzyskania dodatniego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2. Taka sama zasada dotyczy osób, które po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki zachorowały na Covid-19 - wówczas drugą dawkę należy podać nie wcześniej niż 30 dni od dodatniego wyniku testu.

Jak dodaje ekspert, zgodnie z aktualnymi zaleceniami, w Polsce schematy szczepień ozdrowieńców są takie same, jak u osób, które nie chorowały na Covid-19.