Szczepionka od frimy Novavax to dwudawkowa formuła, którą można przechowywać w lodówce. Jej działanie różni się od obecnie dostępnych szczepionek przeciw Covid-19. Jak przekazał resort zdrowia, szczepionka Nuvaxovid firmy Novavax (dawka 0,5 ml) będzie stosowana w Polsce od 1 marca 2022 r. u osób od 18 lat, w ramach Narodowego Programu Szczepień. Przeczytaj więcej tym preparacie i zaleceniach do jego podawania.

Preparaty przeciw Covid-19 różnią się składnikiem aktywnym, czyli tym odpowiadającym za wytworzenie przeciwciał, ale tak naprawdę mają ten sam cel - wywołać odpowiedź immunologiczną organizmu. Ten od firmy Novavax to podjednostkowa szczepionka, która zawiera białko wirusa, przeciw któremu organizm wytwarza przeciwciała. Jej producentem jest amerykańskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne założone w 1987 roku, z siedzibą w Gaithersburgu w stanie Maryland.

O atutach preparatu firmy Novavax mówił w rozmowie z RMF FM wirusolog, prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. Zaznaczał, że jest to inny rodzaj szczepionki, w porównaniu z tymi, które do tej pory były dostępne. Te szczepionki, które mamy w tym momencie, to są szczepionki mRNA lub wektorowe, które działają tak naprawdę na tej samej zasadzie. Nie dostarczamy kawałka wirusa, dostarczamy informacje, jak on wygląda, a nasz organizm robi resztę. 

Szczepionka Novavax to jest szczepionka troszkę inna, to są właśnie fragmenty wirusa, wyprodukowane w komórkach owadzich, które są podawane do naszego organizmu tak, że nasz organizm się uczy. 

Jak podkreśla prof. Pyrć mechanizm uczenia się naszego organizmu jest ten sam, ale inny jest sposób dostarczania danych. Zaznacza, że być może niebawem w życie wejdą inne tego typu szczepionki. Na "liście oczekujących" w Europejskiej Agencji Leków są jeszcze cztery, również z inaktywowanymi wirusami. 

Kto będzie mógł się zaszczepić?

Od marca ruszy rejestracja na szczepienie przeciw Covid-19 preparatem firmy Novavax. Będą mogły z niego skorzystać osoby, które skończyły 18 lat. Preparat będzie podawany w dwóch dawkach.

"Szczepionka Nuvaxovid może być alternatywą dla osób, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciw Covid-19 w pełnym zalecanych schemacie szczepienia z powodu obaw związanych z dotychczas dostępnymi szczepionkami (mRNA i wektorowymi) lub u których stwierdzono przeciwwskazania do podania kolejnych dawek tych preparatów" - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.

Jak informuje "Fakt", w pierwszej transzy, do Polski przyjedzie milion dawek tej szczepionki. Dziennik cytuje też szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego, który liczy, że dzięki produkowanej przez Novavax szczepionce, zwiększymy w naszym kraju poziom zaszczepienia przeciw Covid-19.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia na swojej stronie internetowej, że aktualnie wszystkie szczepionki przeciw Covid-19 stosowane w Narodowym Programie Szczepień mają porównywalny profil bezpieczeństwa, są bezpiecznie, skuteczne i wysokiej jakości.