Własna szczoteczka, osobny kubek i pojemnik zabezpieczający szczoteczkę, a do tego częsta dezynfekcja m.in. tubki z pastą i umywalki. Codzienna higiena jamy ustnej osoby chorującej na Covid-19 powinna odbywać się w szczególnym reżimie sanitarnym. Zwłaszcza, jeśli przebywa ona w izolacji domowej z osobami zdrowymi. Jak się więc zachować, aby uchronić innych przed tzw. zakażeniem krzyżowym?

Uwaga na zakażenie przez.... szczoteczkę

Chorujesz na Covid-19 i mieszkasz z bliskimi, którzy jeszcze nie "złapali" koronawirusa? Uważaj przy codziennej higienie jamy ustnej. Powód? Jak pokazują badania Uniwersytetu Króla Juana Carlosa w Hiszpanii, dzielenie się przedmiotami codziennej higieny jamy ustnej, zwiększa ryzyko zakażenia krzyżowego koronawirusem (egzogennego), do którego dochodzi poprzez przedmioty, z którymi miała kontakt osoba chora.

Rośnie ono m.in. u osób, które korzystają z jednej szczoteczki do zębów, przechowują ich po kilka w jednym kubku lub pojemniku, a nawet korzystają z jednej tubki z pastą. Na szczęście, te same badania pokazują, że utrzymanie ścisłego reżimu sanitarnego, którym objęte są przedmioty służące do mycia zębów zmniejsza ryzyko pośredniej transmisji wirusa z chorego na zdrowego.

Co zatem zrobić, aby uchronić bliskich przed zakażeniem krzyżowym, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w izolacji domowej z dziećmi i osobami starszymi?

1. Odkażaj szczoteczkę po myciu (i przed)

Chorując na Covid-19, ale nie tylko, powinniśmy stosować się do podstawowej zasady higieny jamy ustnej, czyli jedna szczoteczka, jedna osoba. Pod żadnym względem nie powinniśmy jej współdzielić. Co więcej, po każdym użyciu szczoteczki, należy ją dokładnie odkazić. Pomocne będą tu powszechnie dostępne preparaty do płukania ust, zawierające oktenidynę, fenoksyetanol lub chlorheksydynę. Po takiej "kąpieli", trwającej każdorazowo min. 5 minut, szczoteczkę należy opłukać pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie osuszyć ręcznikiem papierowym. Przed kolejnym użyciem warto dodatkowo raz jeszcze na moment odkazić płynem do płukania ust. Odradza się natomiast wygotowywanie szczoteczki lub polewanie jej wrzątkiem, co może zniszczyć włosie - radzi lekarz stomatolog Anna Przybyła-Cichoń. Jak podaje Oral Health Foudation, dezynfekcja szczoteczki zmniejsza ryzyko transmisji wirusa na domowników nawet o 39%.

2. Odizoluj szczoteczkę i zmień na manualną

Uważać trzeba także na to, jak przechowywana jest szczoteczka. Po dokładnym osuszeniu, powinna być szczelnie zamknięta w specjalnym plastikowym pojemniku (można go kupić w drogerii) lub wygotowanym szklanym słoiku. Jeśli pojemnik jest stojący, szczoteczka powinna być ustawiona główką do góry. Bez względu na wybór pojemnika, należy go także regularnie dezynfekować (np. alkoholem) lub dokładnie myć wodą z mydłem. Taki pojemnik powinien być trzymany z dala od toalety i umywalki, min. 1 metr od tzw. "gorących punktów".

Szczoteczka osoby chorej w żadnym wypadku nie powinna być przechowywana w odsłoniętym i ogólnodostępnym kubku na umywalce. Konieczne jest jej odizolowanie tak, aby nie pojawiło się ryzyko, że będzie się stykać ze szczoteczką pozostałych domowników lub innymi przedmiotami i powierzchniami w łazience - radzi lekarz. Warto także na chwilę zastąpić szczoteczkę elektryczną, szczoteczką tradycyjną (manualną). Tę bowiem łatwiej odkazić i zutylizować po kilku dniach.

3. Zaopatrz się we własną pastę

Rygor sanitarny musi dotyczyć także pasty do zębów. Badania Oral Health Foudation pokazują, że korzystanie z jednej tubki zwiększa ryzyko zakażenia nawet o 30%.

Osoba chorująca na Covid-19 powinna używać wyłącznie własnej pasty, której nie współdzieli z domownikami. Pamiętajmy, że nakładając pastę na szczoteczkę, często dotykamy końcówką tubki włosia, w ten sposób przenosząc zarazki. Po użyciu pasty, tubka powinna być dokładnie zakręcona, a samo opakowanie odkażone np. czystym alkoholem w sprayu. Pasta powinna być także przechowywana w osobnym pojemniku i z dala od umywalki. Warto także pastę osoby chorej podpisać imieniem tak, aby nie doszło do pomyłki - mówi ekspertka Dentim Clinic Medicover.

4. Płyn i nitka na kwarantannie

Te same zasady dotyczą także innych produktów używanych w codziennej pielęgnacji i higienie. Chorujący powinien mieć własną, oznaczoną imieniem butelkę z płynem do płukania jamy ustnej, która przechowywana jest w bezpiecznym miejscu, bez ryzyka, że ktoś inny będzie miał z nią kontakt. To samo dotyczy pudełeczka z nićmi dentystycznymi czy opakowania irygatorów. Do płukania jamy ustnej zaleca się natomiast wykorzystywanie szklanki, którą bez trudu można odkazić - rekomenduje dentystka.

5. Umyj ręce i umyj umywalkę po... myciu

Codzienna higiena jamy ustnej w dobie Covid-19 powinna także objąć inne czynności. Po myciu, nitkowaniu i płukaniu zębów należy umyć dokładnie ręce mydłem i ciepłą wodą tak, aby spłukać resztki pasty i śliny. Pamiętajmy, że dłońmi później dotkniemy klamkę i inne przedmioty. Zasada jest więc ta sama, co po korzystaniu z toalety. Dodatkowo zalecane jest przemycie twarzy. Koniecznie także trzeba odkazić umywalkę. Można to zrobić preparatami do dezynfekcji z drogerii, które zawierają chlor lub alkohol. Myjemy zarówno powierzchnię umywalki, jak również kran, kurki, a nawet lustro, czyli wszystkie te miejsca, z którymi inni domownicy będą mieć kontakt. I jeszcze jedno, osoba chora w trakcie mycia zębów powinna sama przebywać w łazience - mówi dr Anna Przybyła-Cichoń.

6. Intensywniejsza higiena i probiotyki

W czasie zakażenia konieczna jest także prawidłowa, a nawet intensywniejsza niż zwykle higiena. Powód? Coraz więcej doniesień naukowych wskazuje na związek między Covid-19 a rozwojem różnych chorób jamy ustnej, w tym bruksizmu czy stanów zapalnych dziąseł ze względu na wysoki poziom stresu w trakcie choroby oraz osłabienie organizmu .

Chorując starajmy się myć zęby min. 3 razy dziennie, za każdym razem po min. 2 minuty. Koniecznie powinniśmy także wyszorować język, będący rezerwuarem patogenów. Można to zrobić szczoteczką, zwłaszcza jeśli druga strona główki jest porowata lub przy pomocy specjalnej szpatułki dostępnej w aptece - radzi ekspertka.

Do codziennej higieny należy także włączyć nitkowanie oraz płukanki do jamy ustnej, zwłaszcza te zawierające antyseptyk o szerokim działaniu, czyli np. chlorheksydynę. Ostatnie, bardzo obiecujące badania, pokazują, że preparaty te hamują namnażanie się koronawirusa w jamie ustnej - dodaje.

Osoby, które w trakcie infekcji Covid-19 są leczone antybiotykami lub glikokortykosteroidami wziewnymi powinny do higieny także włączyć preparaty probiotyczne, zwłaszcza zawierające bakterie z grupy Lactobacillus. Uchronią one przed rozwojem infekcji grzybiczych jamy ustnej.