To poważna i bardzo podstępna choroba. Cukrzyca to epidemia XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią co najmniej 3 mln osób, ale milion jeszcze o tym nie wie. Jak to możliwe? Wiele osób nie zgłasza się na czas do lekarza, nie wykonuje badań profilaktycznych, które mogłyby wykryć cukrzycę. I ignoruje sygnały, które wysyła organizm. A nieleczona cukrzyca jest śmiertelnie groźną chorobą.

Powoduje poważne powikłania - uszkadza wzrok, nerki, serce, układ krwionośny i nerwowy. Jest przyczyną zawałów serca, udarów mózgu, amputacji nóg. Cukrzyca to poważna choroba, cierpi na nią coraz więcej osób, często młodych, aktywnych zawodowo. To dla wielu osób szok. A przecież można jej zapobiec, wykryć na wczesnym etapie - mówi dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej.

Kto jest w grupie ryzyka?

Cukrzyca nawet 10 lat może rozwijać się potajemnie, "tlić się" zanim ujawni się w postaci pełnoobjawowej choroby. Aby temu zapobiec w poradniach POZ lekarze mają do dyspozycji programy profilaktyczne - CHUK czy 40 PLUS lub po prostu badania dla pacjenta, który co najmniej raz w roku powinien odwiedzić swojego lekarza rodzinnego. Szczególnie zagrożeni są pacjenci z nadwagą lub otyli - kobiety, które w pasie mają 80 cm i więcej oraz mężczyźni z obwodem pasa 94 cm i więcej. 

To świadczy o tym, że jest zbyt dużo tkanki tłuszczowej trzewnej - najbardziej niebezpiecznej dla zdrowia. Bo to nie jest niewinny, nadmierny tłuszczyk. To tkanka, która produkuje substancje hormonalne, a one blokują działanie insuliny powodując, że nie jest możliwe wprowadzenie cukru, glukozy do komórek. I ten zbyt wysoki cukier utrzymuje się we krwi, narasta i prowadzi do cukrzycy - wyjaśnia dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej.

Nieoczywiste objawy

Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Zaniepokoić powinno nas przewlekłe zmęczenie, zmiany skórne, zbyt sucha skóra, trudno gojące się rany, suchość w jamie ustnej, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu i utrata wagi ciała

Zobacz również:

Nie są to charakterystyczne objawy, dlatego pacjenci często je bagatelizują i trafiają do lekarza, gdy choroba już niszczy organizm, czasem nawet od lat. A wystarczyłoby raz w roku odwiedzić specjalistę medycyny rodzinnej i wykonać proste badania - oznaczenie poziomu cukru we krwi, szczególnie osoby z nadwagą i otyłe. 

Cukrzycę z powodzeniem mogą leczyć specjaliści medycyny rodzinnej, ale najważniejsza - zaraz po diagnostyce, jest edukacja chorego na cukrzycę pacjenta. 

W Polsce cukrzyca jako bezpośrednia przyczyna śmierci powoduje trzykrotnie więcej zgonów niż wypadki drogowe.