Ma ją ok. 3 milionów Polaków, z czego nawet milion może nie zdawać sobie z tego sprawy, bo ich choroba nie została zdiagnozowana przez lekarza. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań. Lekarze podkreślają, że wymaga odpowiedniej diety i prowadzenia zdrowego trybu życia.
O czym warto pamiętać:
1. Cukrzyca przez dłuższy czas może przebiegać bezobjawowo. Zmęczenie, wahania wagi czy wzmożone pragnienie często są ignorowane lub mylone z innymi dolegliwościami.
2. Przyczyny powstawania cukrzycy są różne. Znaczącą rolę odgrywają czynniki genetyczne. Ale otyłość i brak ruchu zwiększają szansę na ciężką chorobę aż o 80 proc.
3. Najczęściej słyszy się o cukrzycy typu 2. Dotyka ona zazwyczaj osoby starsze, z otyłością, zaburzeniami metabolicznymi, w których rodzinie cukrzyca już występowała.
4. Zaś cukrzycę typu 1. diagnozuje się zazwyczaj u osób młodych i szczupłych. Ten typ cukrzycy wymaga regularnego dokonywania pomiarów cukru z kropli krwi, podawania ustalonych dawek insuliny, także modyfikacji nawyków żywieniowych (w tym zdecydowane ograniczenie spożywania cukrów prostych).
5. Nie bagatelizuj tych objawów:
- utrata wagi, często połączona ze zwiększonym apetytem;
- zmęczenie i senność;
- wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu;
- objawy cukrzycy na skórze;
- nieprzyjemny zapach moczu.
(ks)