24 dzieci z cukrzycą – pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach – wyjeżdża właśnie na dwutygodniowy obóz do Holandii. Będą tam odpoczywać, zwiedzać i uczyć się "zarządzania" chorobą przewlekłą, jaką jest cukrzyca.

Cukrzyca u dziecka to choroba całej rodziny. Dla dorosłych wiąże się ze stałym czuwaniem i kontrolą stanu zdrowia dziecka, a co za tym idzie - ze stresem i wyczerpaniem. Przez najbliższe 2 tygodnie opiekunowie będą więc mogli choć trochę odpocząć - powiedziała kierująca Oddziałem Diabetologii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Wyjazd jest możliwy dzięki holenderskiej organizacji Kinderhulp, która od ponad 25 lat organizuje pacjentom GCZD bezpłatne wakacje w holenderskiej miejscowości Borculo. Grupa liczy 24 dzieci w wieku od 10 do 12 lat. Razem z nimi wyjedzie 5 opiekunów, wśród których będą lekarze, pielęgniarki, dietetycy oraz edukatorzy diabetologiczni. Będą oni czuwać nad zdrowiem dzieci, a także sprawować nad nimi normalną opiekę wychowawczą.

Do pacjenta trzeba mieć podejście holistyczne

Jak podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot, wakacyjny obóz dla dzieci z cukrzycą wpisuje się w praktykowane w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach holistyczne podejście do pacjentów diabetologicznych:

Zawiera ono w sobie zarówno przekazanie pełnego zakresu w wiedzy na temat cukrzycy, prowadzenia samokontroli, naukę obsługi i powszechnego zastosowania nowoczesnych technologii, a także pomoc w komponowaniu właściwego, zdrowego żywienia. Edukacja i reedukacja zarządzania cukrzycą na naszym oddziale i poradni są prowadzone w sposób ciągły, zarówno w grupach pacjentów i ich opiekunów, jak i indywidualnie. W ramach zintegrowanej opieki wspieramy również pacjentów diabetologicznych i ich rodziny organizacyjnie i prawnie - wyjaśnia prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Oddział i Klinika Diabetologii Dziecięcej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego to czołowy w Polsce ośrodek leczenia cukrzycy. Dowodem tego jest przyznanie klinice międzynarodowego certyfikatu Centre of Reference for Pediatric Diabetes, który potwierdza najwyższą jakość opieki nad dziećmi chorującymi na cukrzycę.