Myślałeś, że na ból głowy najlepszy jest dobry sen? Niestety, nie zawsze się to sprawdza. Niektóre bóle głowy, takie jak migreny, mogą trwać dłużej. Dowiedz się, jak radzić sobie z długotrwałym bólem głowy i mu zapobiegać.

Średni ból głowy związany z napięciem - najczęstszy rodzaj bólu głowy - trwa około czterech godzin. Ale u niektórych osób silne bóle głowy utrzymują się znacznie dłużej, czasem przez kilka dni. A te "niekończące się bóle głowy" mogą nawet powodować  niepokój .

Zazwyczaj, bóle głowy, które są dłuższe niż jeden dzień, to są bóle migrenowe - mówi ekspert Peter Goadsby dla portalu Everyday Helth, neurolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Mediana czasu trwania migren wynosi około jednego dnia - dodaje. Według American Migraine Foundation niektóre migreny mogą trwać do 72 godzin .

Poważny ból głowy i jakość życia

Dr Goadsby twierdzi, że chociaż długotrwały ból głowy może być męczący i frustrujący, nie musi to być niebezpieczny objaw. Atak trwający dłużej niż jeden dzień niekoniecznie oznacza coś strasznego - przekonuje. Ale ból głowy, który się utrzymuje, może mieć ogromny wpływ na jakość życia.

Ludzie, którzy cierpią na migreny wiedzą, że kiedy zaczyna ich boleć głowa, może im to przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu.

Według Migraine Research Foundation 90 proc. osób cierpiących na migrenę nie może pracować ani funkcjonować podczas migreny. Jak się okazuje, niepokój związany z nadchodzącą migreną - szczególnie u osób, które cierpią z powodu długotrwałych bóli- może zakłócać codzienne życie.

Oto kilka możliwych przyczyn bólu głowy, który nigdy się nie kończy:

Odbicie bólu głowy

Jeśli zażywasz dużo leków dostępnych bez recepty, aby złagodzić ból głowy, możesz doświadczyć innego rodzaju bólu głowy o niskim stopniu nasilenia za każdym razem, gdy lek przestaje działać. 

Depresja

Może być czynnikiem przyczyniającym się do długotrwałych bólów głowy na wiele sposobów. 

Generalnie bóle są często jednym z objawów depresji, a depresja może również zakłócać zdolność do utrzymania zdrowego trybu życia, na przykład wystarczającej ilości snu i utrzymywania zdrowej diety, co może pomóc w zapobieganiu migrenom i bólom głowy. 

Badanie opublikowane w październiku 2017 r. W Międzynarodowym Przeglądzie Psychiatrii wykazało, że u osób z migreną prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego zaburzenia nastroju jest dwa do czterech razy większe.

Jak sobie radzić

Oto sposoby radzenia sobie z bólem głowy, który nigdy się nie kończy:

Lecz ból

Jeśli nie masz recepty i polegasz na lekach dostępnych bez recepty, dokładnie przestrzegaj zaleceń dotyczących dawkowania.

Jeśli zażywasz leki częściej niż dwa dni w tygodniu, lepszym rozwiązaniem mogą być leki na receptę - wtedy ich dawkowanie jest pod kontrolą lekarza. Należy również pamiętać, że przyjmowanie leków przeciwbólowych bez recepty dłużej niż trzy dni w tygodniu może wywołać odbijające bóle głowy. 

Jeśli przepisano Ci leki na ból głowy lub migrenę, weź ilość zaleconą przez lekarza. 

Zwróć uwagę na problemy zdrowotne, które mogą się łączyć z bólami głowy

Na bóle głowy narażone są szczególnie osoby, które zmagają się z innymi kłopotami zdrowotnymi, takimi jak zaburzenia snu, depresja. Na bóle głowy może mieć również wpływ zażywanie leków przeciwdepresyjnych.

Zaburzenia snu i migreny wydają się mieć związek dwukierunkowy, zgodnie z artykułem opublikowanym w " Postępach terapeutycznych w zaburzeniach neurologicznych" w grudniu 2017 r. Bezsenność jest bardziej prawdopodobna, jeśli masz migrenę, a migreny są bardziej prawdopodobne, jeśli nie śpisz wystarczająco. 

Nawet jeśli nie możesz zasnąć, odpoczynek i korzystanie z technik relaksacyjnych może pomóc Ci poczuć się lepiej.

Jak zapobiec częstym, długotrwałym bólom głowy?

Utrzymuj zdrową wagę

Chociaż nadwaga nie powoduje migreny, to według American Migraine Foundation może zwiększyć twoje szanse na rozwój migreny .

Wypróbuj leki zapobiegawcze

Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat leków, które mogą zapobiegać migrenom, zamiast leczyć ból, gdy się pojawi. 

Chociaż zabiegi zapobiegawcze rzadko eliminują migrenę, mogą zmniejszyć częstotliwość i nasilenie ataków.

Unikaj wyzwalaczy bólu

Zwróć uwagę na rzeczy, które wydają się wywoływać ból głowy. To mogą być niektóre pokarmy, picie zbyt dużej ilości alkoholu lub zbyt mało snu. 

Chociaż jest to rzadkie, silny ból głowy może wskazywać na zagrażające życiu zagrożenie, takie jak infekcje lub krwawienie w mózgu lub wokół niego. 

Według Mayo Clinic powinieneś natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli ból głowy pojawia się nagle, pojawia się po urazie lub towarzyszy mu którykolwiek z następujących objawów:

  • Gorączka
  • Sztywny kark
  • Zamieszanie
  • Podwójne widzenie
  • Trudności w mówieniu
  • Słabość i drętwienie