Alergiczne zapalenie zatok to potoczne określenie choroby związanej ze stanem zapalnym, który wywołany jest przez czynnik alergiczny. Z problemem tym boryka się spora grupa pacjentów. Warto w takich wypadkach zasięgnąć porady specjalisty.

Połączenie dwóch chorób

Można przyjąć, że alergiczne zapalenie zatok to powszechnie stosowana nazwa schorzenia będąca połączeniem dwóch chorób: alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i przewlekłego zapalenia zatok. Obie dolegliwości mogą współwystępować ze sobą.

Według specjalistów, alergiczne zapalenie zatok spowodowane jest nadwrażliwością błony śluzowej nosa na rozmaite rodzaje alergenów, które znajdują się w powietrzu. Reakcją organizmu na kontakt z takim czynnikiem jest pojawienie się stanu zapalnego w obrębie zatok. Trzeba dodać, że alergen może występować w powietrzu przez cały rok albo okresowo.

Jeśli mamy do czynienia z całorocznym alergicznym zapaleniem zatok, wówczas czynnikiem wywołującym dolegliwość jest najczęściej sierść zwierzęca, pleśń lub kurz.

Z kolei przyczyny alergicznego zapalenia zatok w postaci okresowej mają związek z pyłkami roślin i zarodnikami grzybów.

Wyróżnia się też dolegliwość zawodową, w której pacjent ma częsty kontakt z substancją uczulającą podczas wykonywania obowiązków służbowych.

Objawy alergiczne - razy dwa

Do głównych symptomów całorocznego alergicznego zapalenia zatok zaliczamy przede wszystkim silny ból głowy i twarzy. Chory może mieć wrażenie wiecznie zatkanego nosa, co skutkuje koniecznością oddychania ustami. Wielu pacjentów zauważa, że ich węch ulega wówczas osłabieniu.

Objawy alergicznego zapalenia zatok występującego sezonowo to z kolei nadprodukcja przezroczystej wydzieliny w jamie nosowej, obrzęk, wzmożone kichanie i łzawienie oczu. Do tego dochodzi również uciążliwe drapanie oraz świąd nosa i gardła.

Jak leczyć?

Głównym sposobem leczenia alergicznego zapalenia zatok jest po prostu zredukowanie lub całkowite wyeliminowanie kontaktu z czynnikiem uczulającym. Niezbędna jest w tym celu wizyta lekarska. Prawidłowe zdiagnozowanie dolegliwości i ustalenie rodzaju alergenu odbywa się głównie na podstawie wywiadu rodzinnego i przeprowadzonych testów skórnych.

Poza unikaniem przebywania w miejscach, w których występuje alergen (jak np. las, pole, park, łąka) i likwidowaniem czynników uczulających z otoczenia (kurz, sierść), leczenie alergicznego zapalenia zatok dotyczy również stosowania środków farmakologicznych. Są to glikokortykosteroidy (leki przeciwzapalne), preparaty obkurczające błonę śluzową nosa oraz blokery receptorów histaminowych, które minimalizują reakcję alergiczną.

Dodatkowym wsparciem są płukanki nosa i zatok, które nawilżają i likwidują zanieczyszczenia.

Opracowanie: