Niektórzy nie wyobrażają sobie świąt bez pachnącego drzewka. Jego aromatyczny zapach ma właściwości lecznicze. Tymczasem to co wieszamy na choince, może nas uczulić. Amerykańscy naukowcy nawet stworzyli termin "Christmas tree syndrome", czyli syndrom świątecznego drzewka.

Zarówno sztuczna, jak i prawdziwa choinka ma swoje plusy i minusy. Ta pierwsza - przechowywana przez cały rok w piwnicy lub na strychu - pokrywa się pokaźną warstwą kurzu, który trudno zmyć. Jeżeli jesteś na niego uczulony, w święta będziesz się borykać z uciążliwymi objawami alergicznymi.

Drzewko świeże przyniesione do domu w doniczce lub przycięte wstawione do wody może być siedliskiem pleśni.

53 rodzajów pleśni

Dr Lawrence Kurlandsky z Upstate New York Uni­ver­sity przeprowadził badania wycinków z około 30 choinek. Wykryto w nich aż 53 rodzajów pleśni. Pod wpływem temperatury panującej w mieszkaniu nadmiernie się rozwijają. Mogą powodować objawy jak: katar, kaszel, łzawienie oczu oraz zapalenie spojówek - zwłaszcza u alergików. Wspomniane symptomy określono terminem "Christmas tree syndrome", czyli syndromem świątecznego drzewka.

Ubierać choinkę w rękawiczkach?

Kolorowe, błyszczące, pokryte brokatem. Wspólne rodzinne dekorowanie choinki ozdobami świątecznymi to już tradycja. Jednak kontakt skóry z np. bombkami, które mogą zawierać kobalt, chrom lub nikiel wywoła alergie u osób uczulonych na te substancje. Alternatywą dla takich dekoracji mogą być własnoręcznie zrobione ozdoby z papieru czy masy solnej.

Ponadto rozpylamy na gałązkach sztuczny śnieg, który wytwarzany w oparciu o rozpuszczalnik, może działać drażniąco na układ oddechowy.

Inhalacja aromatem świątecznego drzewka

Żywa choinka nie tylko wprawi nas w świąteczny nastrój, ale ma jeszcze jedną zaletę: posiada właściwości lecznicze. Korzystnie na nasze zdrowie wpływa aromat wytwarzany przez drzewa iglaste.

Olejki eteryczne zawierają m.in. sosna, świerk i jodła. Ich zapach dobrze wpływa na samopoczucie, ułatwia oddychanie:

- Olejek sosnowy - działa rozgrzewająco i wzmacnia odporność. Inhalacje z olejku dobrze wpływają na zatoki.

- Olejek świerkowy - uznawany za naturalny antydepresant, uspokaja, koi nerwy. Ma też właściwości przeciwzapalne.

- Olejek jodłowy - zwalcza infekcje dróg oddechowych. Wspomaga leczenie łupieżu i grzybicy. Traktowany jest również jako środek oczyszczający organizm z toksyn.