Folia aluminiowa jest powszechnie używana w kuchni do przechowywania, pieczenia i grillowania potraw. Znane są badania, które sprawdzają potencjalne zagrożenia zdrowotne związane z przenikaniem aluminium do żywności. Jednak przestrzegając kilku zasad – możesz być spokojny o swoje zdrowie.

Przenikanie aluminium do żywności. Kiedy zagrożenie jest realne?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ustaliły dopuszczalne poziomy dziennego spożycia aluminium. Zaleca się, aby nie przekraczało 1 mg na kilogram masy ciała.

Badania dowiodły, że aluminium może przenikać do żywności podczas gotowania, szczególnie w wysokich temperaturach. Z analizy opublikowanej w "International Journal of Electrochemical Science" wynika, że dotyczy to zwłaszcza kwaśnych i słonych potraw.

Skutki zdrowotne spożycia aluminium

Aluminium jest metalem, który naturalnie występuje w środowisku i jest obecny w niewielkich ilościach w diecie człowieka. Organizm posiada mechanizmy pozwalające na usuwanie nadmiaru tego metalu. Niemniej jednak, badania wykazały, że nadmierne spożycie tego pierwiastka może być szkodliwe dla zdrowia.

Jedno z badań opublikowane w "Journal of Alzheimer's Disease" sugeruje, że wysoki poziom aluminium może być związany z chorobą Alzheimera. Jest ono bowiem neurotoksyczne, co oznacza, że może wpływać na funkcjonowanie układu nerwowego.

Jakich błędów unikać stosując błyszczącą folię?

Choć folia aluminiowa jest wygodnym materiałem do przechowywania i przyrządzania potraw to jej zbyt częste używanie, może prowadzić do zwiększonego spożycia aluminium, a co za tym idzie niesie ze sobą potencjalne zagrożenia zdrowotne.

Aby zminimalizować ryzyko, zaleca się unikanie długotrwałego przyrządzania jedzenia w folii aluminiowej, zwłaszcza kwaśnych i słonych potraw, oraz stosowanie alternatywnych materiałów do przechowywania i obróbki termicznej żywności.