To sport bardzo kobiecy, choć zdarzają się też trenujący go mężczyźni. Można nabyć imponujących umiejętności, zachwycić wszystkich zdjęciami w wymyślnych pozach, choć dyscyplina jest trudna i wymagająca. Pole dance, czyli akrobacje na rurze zyskuje od kilku lat popularność. W cyklu "Twoje Zdrowie" - przed Dniem Kobiet - podpowiadamy, że właśnie pole dance może być sposobem, by zadbać o ciało i sprawność fizyczną.

Powstaje coraz więcej szkół uczących akrobacji na drążku pionowym, nie maleje liczba młodych kobiet, które chciałyby spróbować swoich sił. Wykonane na rurce scorpion, handspring, butterfly, ballerina, jade czy absurdalnie wręcz trudna rainbow Marchenko stają się celem, by choć przez chwilę utrzymać trudną pozycję i zrobić w niej zdjęcie.

Cytat

Pole dance to sport bardzo wdzięczny, ale - nie ukrywajmy trudny, a nawet bolesny

Potrzeba trochę samozaparcia, ale jak przekonuje instruktorka i właścicielka szkoły Pole Star Academy ze Szczecina Karolina Szwedzińska - warto. Spróbować pole dance może każdy, bez względu na wiek czy przygotowanie fizyczne. Nie trzeba być od razu sportowcem - zapewnia. By zacząć nie jest wymagana nadzwyczajna siła fizyczna czy rozciągnięcie do szpagatu, choć, jak mówią instruktorzy, to skutki uboczne uprawiania tej dyscypliny.

Od czego zacząć?

Zaczynamy od zupełnych podstaw. Dziewczyny uczą się obrotów wokół rurki, świadomości własnego ciała, koordynacji ruchowej - opowiada Karolina Szwedzińska. Z każdymi kolejnymi zajęciami okazuje się, że utrzymanie się na rurce to coraz mniejszy kłopot i nagle pompka tricepsowa staje się łatwa.

Cytat

Ten sport rozwija nas pod względem fizycznym. Poprawia się nasza elastyczność, poprawia się siła, kondycja i koordynacja, ale myślę, że pole dance daje też bardzo dużo dla zdrowia psychicznego

Możemy znaleźć trochę czasu tylko i wyłącznie dla siebie, spotkać się na sali z różnymi fajnymi kobietami. Widzę po dziewczynach, że zyskują bardzo dużo pewności siebie, zupełnie inaczej patrzą na swoje ciało i myślę, że to jest w pole dance najpiękniejsze - dodaje Karolina.

Dyscyplina ma też swoje minusy. Kontakt ciała z rurką kończy się na początku siniakami, są figury, które potrafią być bolesne do utrzymania. Po kilku miesiącach treningów może się okazać, że koszule czy marynarki są za ciasne w ramionach. A potem, gdy się w ten sport wciągniemy dochodzą wydatki: na nowy strój, na kolejny nowy strój, warsztaty u najlepszych pole dancerek, czy na buty, które kosztują kilkaset złotych za parę, a są niezbędne dla tych dziewczyn, które wolą choreografię.

W pole dance każdy znajdzie coś dla siebie, jeśli ktoś chce tańczyć, może wybrać zajęcia z exotic. To zajęcia typowo taneczne, bez skomplikowanych figur na rurze. Jeśli ktoś ma bardziej duszę sportowca, może wybrać klasyczny pole dance, gdzie skupiamy się na akrobacjach na drążki - wyjaśnia instruktorka.

Szkoły pole dance oferują zajęcia na różnych poziomach zaawansowania, o różnych porach dnia. Można znaleźć kursy adresowane do młodych mam, czy dla kobiet po 40. roku życia.Opracowanie: